Zázvor - pomůže s rýmou i žaludečními problémy

Zázvor (zázvor lékařský) pochází z východní Asie, odkud jej dovezli kupci na pobřerží Středozemního moře. Obsahuje látky gingerol a kapsaicin, díky nimž má tak ostrou a pálivou chuť. Zázvor je vyjímečně léčivý. Obsahuje vitaminy B9 (kyselina listová), C a E. Najdeme v něm i draslík, vápník, fosfor, selen, hořčík, éterické oleje a antibiotické látky. Přes všechny tyto výhody by dospělý člověk neměl sníst více než 4 g zázvoru denně (sušeného max. 1g) a neměl by jej jíst nalačno. 

Výhody zázvoru

Skvělý pomocník při chřipce, nachlazení a žaludečních problémech. Zázvor pozitivně ovlivňuje činnost střev, je vhodný při zácpě či průjmu, dokáže totiž ze střevního systému odstranit viry. 

Vhodný i při hubnutí! Pomáhá spalovat kalorie a zlepšuje činnost jater, která zbavují tělo toxinů. A když se v těle objeví nežádoucí látka, zázvor si s ní díky antiseptickým a antibiotickým látkam poradí.

Pomáhá v boji proti rakovině. Samozřejmě to závisí i na imunitě člověka a na tom, v jakém stadiu rakovina je, je ale vědecky prokázáno, že konzumace zázvoru díky jeho antioxidačním vlastnostem dokázala zpomalit, či v některých případech až zastavit růst rakovinných buněk.

Zázvor i mimo jiné 

zlepšuje trávení, podporuje pocení, povzbuzuje chuť k jídlu, zmírňuje závratě, bolest svalů, kloubů a vyčerpanost

Zajímavosti

S jinými bylinkami (např. celerem, kontryhelem, pelyňkem, řebříčkem) zvyšuje sexuální apetit a celkově zlepšhuje reprodukční funkce u obou pohlaví. 

Ideální způsob, jak zázvor oloupat, je použít namísto nože malou kávovou lžičku. 

Zázvor je vhodný i pro tvého pejska, když mívá problémy s trávením. Samozřejmě to nepřežeň s množstvím. 

Tak nezapomeňte přidat zázvor do svého jídelníčku častěji. Upeč s ním sušenky, udělej si čaj, přidej ho do džemu, a neb  o například k masu. A pokud máš ráda horkou koupel, zkus do ní přidat nastrouhaný zázvor a vyplav z těla všechny toxiny!!

 

 

Datum: 
Čtvrtek, 31 Leden, 2019

Autor článku

Myšox