Rakytník řešetlákový - mocný všelék!

"Sibiřský zázrak" nebo "citroník severu" tak byl v Rusku nazýván rakytník řešetlákový. Jeho latinský název (Hippophae rhamnoides) v překladu znamená „třpytící se kůň“. Jméno dostal poté, co si chovatelé všimli, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tento keř rostl, mají krásně hladkou a lesklou srst.

Trnitý dvoudomý keř. Listy čárkovitě kopinaté, na spodní straně ochlupené až měděně červeně lesklé. Nenápadné čtyřčetné květy v krátkých hroznech se rozvíjejí před vyrašením listů. Plod je žlutá až oranžově červená, 7-8 mm velká bobule.

Rakytník se využívá jak v potravinářství (sirupy, kompoty, marmelády, džemy), tak i v třeba v medicíně (léčba kožních onemocnění, sliznice, vředů, zažívacích potíží, rakoviny, gynekologických problémů), v kosmetice a dokonce i v zemědělství, jako ochrana před půdní erozí.

Používaná část je plod, ale také listy i větve. V plodech je obsaženo asi 7% oleje, dále cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, flavonoidy, vitaminy A, D, F, K a vitamin P – rutin a vedle toho nepřeberné množství dalších biologicky aktivních látek.

Rakytník obsahuje alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má značné antidepresivní a protinádorové účinky.

Nejcennější je ale olej, který rakytník poskytuje. Tmavě oranžová tekutina se získává z plodů. Je to přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P, dále pak obsahuje beta-karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, esenciální mastné kyseliny omega-3,6 a 9. Je zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje jen zřídka, ale v rakytníkovém oleji je obsažena až z 40%.  Výborně regeneruje epitel při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Tlumí bolesti, podporuje hojení ran, vnitřně léčí žaludeční vředy a působí protiskleroticky. Rakytník se také používá k léčbě střevních zánětů a vředů. Léčí plicní, zažívací, jaterní a kloubní potíže, hojí sliznice, rozpouští hleny a reguluje krevní oběh. Rakytník je výborný zdroj vitaminů, podporuje imunitní systém a působí jako tonikum.

Rakytníkové pyré míchané zastudena

Nejlepší ze všech rakytníkových výrobků, zachovává si největší obsah vitaminů.

Plody rozmixujeme, poté propasírujeme a asi ½ hodiny mícháme se stejným množstvím moučkového cukru na nízký stupeň v mixéru. 

Větší množství mícháme déle, na jednu skleničku pyré, si musíme počkat cca půl hodiny.

Hotové pyré přelijeme do malých skleniček na marmeládu a před uzavřením je zasypeme velkou vrstvou moučkového cukru. 

Pyré je určeno k rychlé spotřebě.

Rakytníkový čaj

2 čajové lžičky rakytníkových bobulek přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10-15 min louhovat. 
Poté z bobulek vymačkáme co nejvíce šťávy a přecedíme.
 
Rakytníkový olej
prospívá celému organismu i pokožce
2 lžíce drcených sušených bobulek rakytníku zalijeme 0,5 litrem panenského olivového nebo sezamového oleje a necháme 14 dní louhovat.
Denně protřepáváme, aby se uvolily léčivé látky.
Poté přecedíme a do hotového oleje přimícháme 1 lžíci lihu a uskladníme ho na chladném místě.
Užíváme po 1 lžičce oleje denně.
 
Rakytníkový olej můžeme používat i zevně, k ošetřování ran, popálenin, omrzlin, opruzenin, kožních neduhů nebo jen tak k vyživení pokožky.
 
Datum: 
Středa, 1 Listopad, 2017

Autor článku

Myšox