"Sibiřský zázrak" nebo "citroník severu" tak byl v Rusku nazýván rakytník řešetlákový. Jeho latinský název (Hippophae rhamnoides) v překladu znamená „třpytící se kůň“. Jméno dostal poté, co si chovatelé všimli, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tento keř rostl, mají krásně hladkou a lesklou srst.
Trnitý dvoudomý keř. Listy čárkovitě kopinaté, na spodní straně ochlupené až měděně červeně lesklé. Nenápadné čtyřčetné květy v krátkých hroznech se rozvíjejí před vyrašením listů. Plod je žlutá až oranžově červená, 7-8 mm velká bobule.
Rakytník se využívá jak v potravinářství (sirupy, kompoty, marmelády, džemy), tak i v třeba v medicíně (léčba kožních onemocnění, sliznice, vředů, zažívacích potíží, rakoviny, gynekologických problémů), v kosmetice a dokonce i v zemědělství, jako ochrana před půdní erozí.
Používaná část je plod, ale také listy i větve. V plodech je obsaženo asi 7% oleje, dále cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, flavonoidy, vitaminy A, D, F, K a vitamin P – rutin a vedle toho nepřeberné množství dalších biologicky aktivních látek.
Rakytník obsahuje alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má značné antidepresivní a protinádorové účinky.
Nejcennější je ale olej, který rakytník poskytuje. Tmavě oranžová tekutina se získává z plodů. Je to přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P, dále pak obsahuje beta-karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, esenciální mastné kyseliny omega-3,6 a 9. Je zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje jen zřídka, ale v rakytníkovém oleji je obsažena až z 40%. Výborně regeneruje epitel při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Tlumí bolesti, podporuje hojení ran, vnitřně léčí žaludeční vředy a působí protiskleroticky. Rakytník se také používá k léčbě střevních zánětů a vředů. Léčí plicní, zažívací, jaterní a kloubní potíže, hojí sliznice, rozpouští hleny a reguluje krevní oběh. Rakytník je výborný zdroj vitaminů, podporuje imunitní systém a působí jako tonikum.
Rakytníkové pyré míchané zastudena
Nejlepší ze všech rakytníkových výrobků, zachovává si největší obsah vitaminů.
Plody rozmixujeme, poté propasírujeme a asi ½ hodiny mícháme se stejným množstvím moučkového cukru na nízký stupeň v mixéru.
Větší množství mícháme déle, na jednu skleničku pyré, si musíme počkat cca půl hodiny.
Pyré je určeno k rychlé spotřebě.
Rakytníkový čaj
