3. díl seriálu - KULINÁRNÍ ÚPRAVY - DESATERO ZDRAVEJŠÍHO GRILOVÁNÍ

I GRILOVAT se dá zdravěji a není třeba se této úpravě úplně vyhýbat. Víte jak na to?

Grilování je považováno ze jednu z nejstarších tepelných metod úprav masa. Jak tedy grilovat zdravěji?

Zde je několik zásad jak udělat grilování zdravější:

1. Používejte vhodný typ grilu

Podle způsobu ohřevu rozlišujeme grily na dřevěné uhlí, plynové grily, elektrické grily a vodní grily.

Grily na dřevěné uhlí - Mezi výhody těchto grilů patří -  velký výběr různých typů a druhů, snadná manipulace, nezaměnitelná chuť grilovaného pokrmu. Je ale nutné zabránit kapání tuku na uhlí.

Elektrické grily - Na těchto grilech se griluje zdravěji, protože nedochází ke kontaktu šťávy a ohně. Další výhodou elektrických grilů je možnost přesné regulace teploty, pokrm se tak snadno nespálí. Na druhou stranu je zde obtížnější příprava silnějších plátků masa.

Další zdravější alternativou jsou lávové grily - Zde se maso prohřívá nad sálavým žárem z lávových kamenů.

Plynové grily – u tohoto typu grilu je výhodou možnost regulace plamene a tím i teploty, navíc nevzniká žádný kouř.

Vodní grily – princip těchto grilů je spíše jako parní trouba, protože mezi zdroj tepla – hořící dřevo a rošt s pokrmy, je vložena vodní lázeň. Všechen tuk tedy kape do vody a do masa nestoupají žádné nečistoty. Navíc je všechno přiklopené poklicí, takže se potravina (maso) ohřívá ve směsi vodní páry, tepla a dýmu. Navíc se maso propéká rovnoměrněji a zůstává křehčí.

2. Pečlivě vybírejte, na čem budete grilovat

Důležité je i to, čím v grilu topíte. Na druhu záleží i množství uvolněných nebezpečných látek, nejhorší je z tohoto pohledu smolnaté a borové dřevo. Pro grilování je dnes na trhu k dispozici kvalitní dřevěné uhlí a dřevěné brikety. Z různých nezávislých testů vychází lépe uhlí než brikety, protože ty obsahují více popela.

3. Před každým grilováním pořádně očistěte rošt

Mřížku roštu ideálně očistěte pomocí drátěného kartáče. Odstraníte tak všechny spálené částečky, které by se mohly přilepit během grilování na potravinu. Nestačí jen mřížku „opálit“ v plameni. Pokud grilujete přímo na roštu, měl by být vždy umytý a hlavně bez připálenin a mastnoty.

4. Pečlivě vybírejte suroviny

Vzhledem k tomu, že řada karcinogenů vzniká během grilování rozkladem tuku za vysokých teplot, je lepší grilovat méně tučná a kvalitní masa. Ze zdravotního hlediska určitě nelze doporučit grilování mastných uzenin, které navíc mohou obsahovat řadu konzervantů a látek zvýrazňujících chuť.
Pokud máte přece jen raději červené druhy masa je dobré z nich před grilováním ořezat ty nejtučnější části.
Naší další radou je kupovat raději samotné čerstvé maso než předpřipravené grilovací směsi, které často obsahují velké množství soli a tuku a mohou obsahovat i méně kvalitní druhy masa.

5. Připravte si vhodnou marinádu

Kyselé marinády, které obsahují např. citrón vytváří na potravině "ochranný štít" proti působení karcinogenního kouře. Studie dokazují, že kvalitním marinováním (bez tuku) můžete snížit tvorbu heterocyklických aromatických uhlovodíků (karcinogenní látky) až o 92% až 99%!
Zde stejně jako u masa platí raději si vytvořit marinádu doma než kupovat předpřipravené.
Pokrm nikdy během grilování nepotírejte, marináda se na mase připálí.

6. Grilovat můžete i zeleninu

Pro grilování je vhodné i ovoce a zelenina. Zde je pro Vás nejdůležitější zprávou, že karcinogenní látky se na grilovaném ovoci ani zelenině netvoří.
Navíc je to vhodná příloha obsahující vlákninu a antioxidanty.

7. Začátek grilování dobře načasujte

Grilovat začněte až ve chvíli, kdy je gril rozpálený, uhlíky musí žhnout, ne z nich šlehat plameny.

8. Při obracení masa nepoužívejte vidličku

Vidličkou totiž maso propícháte a šťáva vyteče ven a karcinogenní látky vznikají právě při odkapávání tuku na rozžhavené uhlí, proto používejte spíše kleště.

9. Nenechte tuk odkapávat do ohně

Tuk kapající do otevřeného ohně totiž způsobuje uvolňování rakovinotvorných (karcinogenních) látek (tzv. polycyklických aromatických uhlovodíků), které stoupají s horkým vzduchem na grilované maso. Proto je vhodnější grilování bez přístupu otevřeného ohně.
Odkapávání můžete zabránit i použitím alobalu nebo hliníkových tácků.

10. Odstraňte z masa spálené kousky

I když Vás křupavé kousky lákají, rozhodně je nejezte, protože právě v nich je zkoncentrované velké množství nebezpečných karcinogenních látek. Proto je pře podáváním ořízněte.

 

A co napsat na závěr:

Tento způsob kulinární úpravy není úplně nejzdravější, ale při dodržení zásad, které zde zmiňujeme, není občasná konzumace grilovaných pokrmů pro organismus velkou zátěží. Jde spíš o zpestření letního stravování.

 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce