Meduňka – dávné tonikum, které zlepšuje náladu a uklidňuje mysl

Bylinky jsou od nepaměti nedílnou součástí našich životů. Jsou všude kolem nás. Od malička nás obklopují

Naši předkové je používali k tomu, aby se zbavili různých nemocí, které je sužovaly a trápily.

Ze začátku to byli kořenáři a mastičkáři, kdo připravoval léčivé odvary, mastě a mazání.

Postupem doby se léčivé rostliny staly předmětem zkoumání, které byly a jsou předávány z generace na generaci.

Rozvoj přírodních věd umožnil hlubší poznání léčivých rostlin, jejich vlastností a složení.

Postupem doby se z léčivých rostlin podařilo izolovat řadu léčebně účinných látek, ze kterých se začaly vyrábět různé léčebné prostředky v různých lékových formách.

V současné době je léčení pomocí bylinek celosvětově nejrozšířenějším medicínským postupem.

Bylinky lze využít mnoha způsoby jako je například výroba různých mastí a léčiv, sirupů, tinktur, éterických olejů, homeopatik a bylinných čajů. Mají široké využití také v kuchyni.  

Jako první bylinku jsem vybrala meduňku lékařskou. Myslím si, že se skvěle hodí do tohoto podzimního období.

 

Meduňka – dávné tonikum, které zlepšuje náladu a uklidňuje mysl

Meduňka lékařská (melissa officinalis) pochází z východního středomoří. Vzpřímená, silně rozvětvená rostlina s intenzivní citronovou vůní.

Listy vejčité až podlouhlé, vroubkované s chloupkatým povrchem. Květy asi 1 cm dlouhé, bělavé až namodralé. Objevují se od června přes celé léto.

Z rostliny v kuchyni využíváme mladé listy, čerstvé i sušené.

Vlastnosti a její účinné látky

Bylinka s citrónovou vůní, osvěžující chutí a chladivým účinkem působí jako antidepresivum. Uvolňuje a posilňuje organismus. Je sedativní a antiseptická, antibakteriální a antivirová. V 1% obsahuje silice jako citral, citronelal, citronelol, geraniol a linalol a cca ve 4 % třísloviny, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová). Dále, a to v malém množství, hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky.

Využití a doba sběru

Jako droga se využívají především listy meduňky. Ideální dobou sběru je období mezi červnem a září.

Použití

Meduňka zlepšuje náladu, uklidňuje mysl a zahání úzkost, zlepšuje paměť a podporuje soustředění. Silný nálev přidaný večer do teplé koupele pomáhá uklidnit děti a pomáhá jim usnout. Tiší zažívací trakt a zažívací problémy spojené se stresem, jako je zkažený žaludek, gastritida a žaludeční vředy. Pomáhá při menstruačních bolestech, bolestech hlavy, migréně, závrati a hučení v uších. Teplý zábal z listů urychluje zrání nežitů a rozdrcené lístky pomáhají na hmyzí žihadla. Nálev z listů s medem a jablečným octem je příjemné kloktadlo. Je výborná na opary. Použijte zředěný olej přímo na postižené místo. Z listů také připravujeme meduňkový likér. Používá se také jako koření. V kuchyni se přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů.

1. Meduňkový likér

Naplňte půl zavařovací sklenice meduňkou a zalejte vodkou. Nechte měsíc uležet na tmavém místě a občas protřepejte. Poté likér přeceďte a doslaďte nějakým sirupem. Podávejte na ledu jako chutný nápoj pro dospělé. 

2. Balzám na rty

Smíchejte ji s mandlovým olejem a včelím voskem a užívejte jako balzám na rty, kdykoliv budete cítit začínající svrbění na rtech.

3. Sirup

Hrnek cukru přidejte do hrnku vody, povařte asi minutu, než se cukr rozpustí. Poté přidejte hrnek nasekaných čerstvých meduňkových listů, plátky citrónů bez pecek, přikryjte a nechte 12-24hodin odpočinout. Nakonec přeceďte a sirup nechte uležet v lednici. Skvěle se hodí k dochucení limonád, ledových čajů nebo letních koktejlů. Můžeme pít každý den – 1 lžíci sirupu rozmícháme ve vodě nebo čaji.

4. Meduňkový čaj

Hrst čerstvě natrhaných lístků meduňky povaříme 2 až 3 minuty v 0,75 l vody. Necháme 10-15 min louhovat a podáváme.

5. Čaj na uklidnění

Připravte si směs ze 2 dílů oddenku kozlíku a natě meduňky, po 1 dílu natě máty peprné a plodu fenyklu obecného. Jednu čajovou lžičku směsi přelijte 0,2 l vroucí vody. Pijte 3-4x denně.

Datum: 
Úterý, 24 Říjen, 2017

Komentáře

Tak jsem se po přečtení článku rozhodla, že si v pátek uděláme s holkama "meduňkový den".

 

Autor článku

Myšox