Zažeňte jarní únavu vhodnými potravinami

Letošní zima byla sice mírná, přesto se u nás může dostavit jarní únava, proto vyzkoušejte naše tipy, jak ji zvládnout lépe s vhodnými potravinami.

Každý rok je to stejné. Zima z nás vytahala všechny zásoby energie, vitamínů i minerálů.
Jak je co nejrychleji dočerpat? Můžete si sice donést z lékárny hromádku pilulek, pomocí dobrého jídla je to ale příjemnější, nemyslíte?

Jarní únava je způsobena především vyčerpáním zásob vitamínů a minerálních látek přes zimu, nedostatkem slunečního svitu a pohybu. Nedostatek slunečního svitu je také příčinou snížené hladiny vitamínu D, který je důležitý pro resorpci, regulaci a optimalizaci hladin některých minerálních látek (hlavně vápníku a fosforu). Navíc je vitamín D důležitý pro správné fungování imunitního systému.
Protože jsme přes zimu více vystaveni infekčním nemocem, je naše imunita na jaře hodně vyčerpaná a je třeba jí trošku pomoci.  

Nejjednodušší pomoc při jarní únavě?

Mírná změna jídelníčku. Neměla by být násilná a příliš rychlá, protože pak nás můžou trápit zažívací potíže.

Co tedy pozvolna měnit?

Na jaře by se měly na našem jídelníčku objevit častěji ryby, libové maso, mléčné výrobky, ovoce, zelenina (hlavně listová), celozrnné pečivo, ořechy, semínka a luštěniny.

Nezapomínejte, že součástí správného stravování jsou i zdravé a vyvážené snídaně. Ideální je začít právě s nimi. Vybírejte ty, které Vám dodají velké množství energie. Dopřejte si třeba ovesné vločky, ovoce či ořechy, které obsahují mnoho důležitých živin a vlákninu. Snídaně Vám dodá energii na celý den, proto ji určitě nevynechávejte.

Čerstvá zelenina, základ jarního jídelníčku

Do jarního jídelníčku je třeba přidat velké množství čerstvé zeleniny, která dodá směs různých vitamínů, minerálních látek a také vlákninu. Tato složka potravy by měla být doplněna i o kvalitní živočišné bílkoviny. Vhodným zdrojem těchto bílkovin jsou zakysané mléčné výrobky.  

Zakysané mléčné výrobky povzbudí Vaši imunitu

Zakysané mléčné výrobky jsou prospěšné v každém období, na jaře ale obzvlášť. Jsou totiž zdrojem kvalitních, lehkých a trávení nezatěžujících živočišných bílkovin a také vitamínu D.
Navíc tyto výrobky dodávají našemu tělu prospěšné bakterie – probiotika, která mají pozitivní vliv, jak na náš střevní systém, tak i na imunitu.
Zakysané mléčné výrobky jsou snáze stravitelné a obvykle i lépe tolerovány než mléko.

Zdravá střeva díky prebiotikům

Střevní mikrofóru také pozitivně ovlivňují složité cukry, které nazýváme prebiotika. Tyto látky jsou hlavně potravou pro prospěšné bakterie, takže podporují jejich růst a následně pozitivně ovlivňují imunitní systém. Prebiotika jsou v různé míře obsaženy v zelenině, luštěninách a celozrnných moukách. Z běžných potravin je prebiotik nejvíce v česneku, cibuli a obilných otrubách.

Bez železa to nejde

Proč je tak důležité? Nedostatek železa způsobuje špatné zásobení organismu kyslíkem, které po čase vede právě u únavě a vyčerpanosti. Je tedy důležité i na jaře, kdy jsou jeho zásoby sníženy, cíleně vyhledávat potraviny bohaté na železo – jsou to například luštěniny, sušené ovoce, ořechy a semínka, ale také mořské řasy. Bohatým zdrojem železa je samozřejmě i hovězí a jehněčí maso, dary moře nebo játra.

Zázračné „déčko“ z mléčného tuku

Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření, ale v zimě a na jaře, kdy je slunečního svitu nedostatek, je třeba ho doplnit potravinami.
V potravinách se vitamín D nachází v rybím tuku (tučné druhy ryb, konzervované ryby), játrech, vaječném žloutku a mléčných výrobcích.

Mladé rostlinky – výborné povzbuzení těla

Například první výhonky kopřiv jsou velmi zdravé. Obsahují řadu vitamínů (zejména draslík, vápník a železo, vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B a další biologicky aktivní látky), pročišťují organismus, působí močopudně a protizánětlivě. Můžete je jen tak nasekané použít do salátu nebo velikonoční nádivky, ale také připravit jako špenát.

Naklíčená řeřicha je vitamínová bomba

Svěží zelené rostlinky Vám mohou zpestřit a obohatit skoro každé jarní jídlo – saláty, pomazánky, můžete je přidat do polévky místo petrželky nebo si jimi posypat chléb s máslem či tvarohem.
Pěstování je přitom úplně snadné a sklízet můžete za pár dní.

Řeřicha setá obsahuje velké množství minerálů jako hořčík, draslík, železo a vápník, na jaře Vám ale prospěje především díky vitamínu C, zdroji vitality a bojovníkovi proti infekcím.

Nezapomeňte na pitný režim

Dodržujte pitný režim - voda by měla být základem, ale můžete ji doplnit o další nápoje jako jsou džusy, šťávy, bylinkové čaje (mátový, meduňkový, šípkový), zelené čaje a tekuté zakysané mléčné výrobky.

 

Čerstvá strava plná vitamínů dokáže na jaře hodně. Pokud ale únava trvá víc než pět týdnů a je tak silná, že Vás omezuje v běžném životě, raději se obraťte na lékaře. Může totiž mít řadu závažných příčin.

 

 

 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce