Vánoční pečení o trošku zdravěji

Chcete se letošní Vánoce stravovat trošku zdravěji?

Není třeba dělat nějaká radikální řešení. V tomto článku Vám nabídneme pár tipů, jak nenápadně ozdravit některé druhy cukroví.

Je to možnost, jak se vyhnout surovinám, které nejsou pro naše zdraví moc vhodné. Není to nic složitého a vaše tělo vám za to poděkuje.

Občasný úlet, třeba zrovna ten vánoční, zdravé tělo zvládne, i když ho to stojí značnou námahu, aby nebylo to povánoční hubnutí tak drastické, je tu tento článek.

TIPY PRO ZDRAVĚJŠÍ VÁNOČNÍ PEČENÍ

Místo bílé mouky, můžete použít špaldovou nebo pšeničnou celozrnnou mouku a na doplnění jakoukoli jinou. Zkuste třeba rýžovou, jáhlovou, pohankovou, kukuřičnou a mnoho dalších, každá obsahuje v porovnání s bílými moukami podstatně více vitamínů a minerálních látek. Pokud máte ale obavu o chuť nebo reakce okolí, použijte bílou mouku, tak jak jste zvyklí a nahraďte jen 1/3-1/5 celozrnnou moukou. Celozrnná mouka má nižší glykemický index a navíc obsahuje důležitou vlákninu. Vláknina má příznivý vliv na střevní peristaltiku, snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a riziko srdečních onemocnění. Navíc vyvolává na delší dobu  pocit nasycení.

Méně obvyklou avšak zdraví prospěšnou přísadou jsou otruby nebo také ovesné vločky. Lze je přidávat do mouky při přípravě sušenek i zákusků. Jejich výhodou je vyšší podíl vlákniny i minerálních látek – běžné pečivo tedy nutričně obohatí. Vhodná jsou i sezamová, slunečnicová, lněná nebo dýňová semínka.

Místo bílého cukru, který není pro lidskou stravu vhodný, nedodává tělu žádné živiny jen rychlé cukry, zkuste použít různé druhy obilných sirupů, například rýžový, pšeničný nebo ječmennou sladěnku (spíše do korpusů). Existuje i jablečný koncentrát, který vychází cenově výhodněji, ale je mírně nakysly, je s tím třeba počítat. Skvělou sladkou chuť dodá i javorový nebo agáve sirup. Když použijete sirupy, musíte ale počítat s tím, že sirupem těsto rovnou i zvlhčujete. Pokud se bojíte riskovat, vyhněte se alespoň bílému rafinovanému cukru a použijte cukr přírodní, který nebyl chemicky bělen. Omezte ale i tak množství cukru. Těsto se dá osladit i rozinkami nebo sušeným ovocem. Další alternativou je použití medu, kterým můžeme cukr ve většině receptů bez problémů úplně nahradit, je bohatý na minerální látky, vitaminy (B1, B2, niacin) a enzymy.

Na vánočním stole by neměly chybět ořechy. Ořechy obsahují zdravější tuky, proto je můžete do svých receptů použít. Dejte si ale pozor na jejich kvalitu. Nejenže napomáhají snižovat koncentraci „špatného" cholesterolu, ale jsou také důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na srdečně-cévní soustavu. Ořechy také obsahují přírodní formu vitaminu E, který má antioxidační účinky.

Místo kypřícího prášku, který obsahuje ne příliš prospěšné fosforečnany, můžete použít jinou kypřicí látku - tzv. vinný kámen neboli prášek bez fosfátů.

Místo obalování cukroví v moučkovém cukru zkuste obalovat v sušeném rostlinném mléce, třeba v ovesném.

Místo vajec ve většině těst může fungovat sójová mouka (1 vejce je cca 1 PL sojové mouky a 3 PL vody). Další alternativou je pojidlo z předem namočeného a poté rozmixovaného lněného semínka (i s namáčecí vodou). Ale vejce nemusíte vyřazovat úplně, pokud jich sníte menší množství.

A pokud jste si nenasušili vlastní ovoce, tak nakupte nesířené sušené ovoce. Sušené plody si zachovávají až 80 % vitaminů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálních látek a také vlákniny. Není však vhodné to přehánět s množstvím, protože sušené ovoce obsahuje více cukru než čerstvé.

Nejlepší džem je domácí – z čerstvého ovoce, bez zbytečných konzervačních nebo zahušťujících přísad, pokud ale nemáte tuto možnost, vybírejte ty, které obsahují více než 2/3 ovoce.

Určitě nemusíte cukroví ve vánočním čase vynechat úplně, ale ochutnejte jen pár kousků, tím se vyhnete nepříjemnému nárustu hmostnosti po svátcích. Pokud to ale nastane máme pro Vás připravený nový stravovací princip - Povánoční hubnutí. Můžete si ho zakoupit již nyní.

 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce