Kterým potravinám se v období těhotenství a kojení raději vyhnout?

Těhotné a kojící ženy jsou náchylnější k různým onemocněním jako jsou například gastrointestinální infekce jako listerióza nebo salmonelóza, ale i mnoho dalších.
Tím, že se některým druhům potravin vyhnete, omezíte riziko nákazy a nepříjemných komplikací.

Syrové maso

Určitě se vyhněte konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa kvůli riziku salmonelózy, listeriózy a dalších bakteriálních infekcí. Zdrojem mohou být ale i párky, které je nutné před konzumací dobře povařit (žádné ukousnutí párku přímo z ledničky).
Paštiky raději nenakupujte vůbec, některé mohou být tepelně neupraveny a navíc nevíte, jistě co všechno obsahují.

Častým zdrojem virových nebo bakteriálních nákaz jsou také syrové ryby a mořské plody. Možná pro Vás nečekaně i uzený losos není tepelně opracovaný, proto ho ze svého jídelníčku vynechte. Mořské plody jsou bezpečné pouze dobře tepelně upravené.

Pozor i při grilování - dostatečně maso propečte.

Některé druhy ryb

V těhotenství a při kojení je nevhodné konzumovat druhy ryb, u kterých je pravděpodobný zvýšený obsah rtuti, např. žraloka, mečouna. Mezi bezpečné druhy ryb patří např. losos, treska, sleď, makrela, kapr nebo pstruh.

Nepasterizované mléko a výrobky z něj

Nepasterizované mléko je častým zdrojem bakterií, v tomto období proto nepasterizované mléko nepijte, popř. ho před konzumací převařte.
Také raději vyřaďte plísňové sýry a sýry typu feta, přestože na českém trhu najdete převážně výrobky vyrobené z pasterovaného mléka.

Syrová vejce

Syrová vejce mohou obsahovat bakterie salmonely, které způsobují nepříjemné onemocnění salmonelózu. Tyto bakterie se zničí varem, v potravinářském průmyslu pasterací, proto pozor na doma či v restauraci připravované omáčky (např. tatarská omáčka), dresingy a moučníky, které mohou být vyrobeny ze syrových vajec.

Vnitřnosti

Vnitřnosti jsou sice doporučovány kvůli vysokému obsahu vitamínů a minerálů, přesto se právě v těchto orgánech usazují škodliviny, proto není jejich konzumace moc vhodná. Obsažené vitamíny a minerály mají i jiné zdroje.

Nemytá zelenina a ovoce

Zeleninu a ovoce před konzumací důkladně omyjte. Raději nekupujte už nakrájené ovoce nebo zeleninu.

Nápoje

Určitě se vyhnete alkoholu a energetickým nápojům. Nejsou pro Vás vhodné ani sycené minerálky a příliš sladké nápoje.

Příliš výrazná jídla

Kojícím maminkám se nedoporučuje jíst silně kořeněná jídla a ne příliš často konzumovat jídla uzená a smažená.

Příliš zpracované potraviny

Polotovary, instatntní jídla a potraviny obsahující konzervační látky, umělá sladidla a barviva, nejsou vhodná ani v tomto období.

Nadýmavé potraviny

Každá žena i dítě jsou individuální, takže k nadýmání nemusí třeba vůbec dojít, přesto je lepší se některým potravinám pro začátek raději vyhnout a později je postupně zařazovat.
Jaké druhy zeleniny většinou nadýmají? Pórek, cibule, česnek (jejich aroma může přecházet do mléka a některým dětem může vadit), brokolice, kedlubna, ředkvičky, květák, zelí a kapusta, zelený hrášek.
Dál také luštěniny mají nadýmavý účinek, v některém dalším článku Vám dáme rady, jak jejich nadýmavost snížit, protože je dobré je pozvolna do jídelníčku přidat.

Pozor – vše je závislé také na množství. A postupně byste měla zvykat své dítě na všechny možné druhy zeleniny, protože po šestém měsíci věku si jeho trávicí trakt sám bude muset umět poradit se zeleninou a dalšími potravinami. Problém nadýmání trápí skutečně mnoho matek a dětí a jde tedy o téma hojně diskutované. Matky, jejichž děti mají právě s nadýmáním problémy, pak zkoušejí vše možné, aby své děti před tímto problémem ochránili. Pro utlumení nadýmání se doporučuje pití čaje s fenyklem a kmínem, které obsahuje většina čajových směsí pro kojící matky.

Až začnete nadýmavou zeleninu pozvolna přidávat vařte ji v normálním hrnci, ne tlakovém, aby se některé látky mohly volně odpařovat. Vaříme ji s bylinkovým kořením, které snižuje potíže s nadýmáním (majoránkou, tymiánem, saturejkou, kmínem).

 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce