Kofein v těhotenství a při kojení

Neumíte si bez kávy den představit?
Není třeba se jí úplně vzdát ale...

Nejprve trošku obecně

  • Kofein je alkaloid jehož hlavním zdrojem je káva. Dále je ale obsažen i v čaji (mimo čistě ovocného a čistě bylinkového) a kolových nápojích.
  • Tato látka má psychostimulační účinky, odstraňuje únavu a zvyšuje pozornost.
  • Je-li káva konzumována s mírou, nepředstavuje kofein v ní obsažený velký problém. Riziko může představovat až konzumace jejího většího množství.

Jaké má účinky kofein v těhotenství?

Kofein prostupuje placentární bariérou, a tak se dostává přímo do krevního oběhu plodu. Zajímavý je fakt, že v těhotenství se podstatně zpomaluje schopnost těla kofein odbourávat. Kofein tedy v těhotenství dlouhou dobu koluje v krvi. Svým základním účinkem zrychluje tlukot srdce nejen maminky, ale i dítěte a zrychluje také dechovou frekvenci plodu.
Stimulační účinky v těle dítěte vydrží až 20 krát déle než u dospělého.
Neexistují ale dosud prokazatelné důkazy, že by kofein byl pro nenarozené dítě nebezpečný. Určitě má ale na plod vliv.

Kofein a kojení

Kofein zvyšuje krevní tlak a zrychluje pulz, a to nejen u matky, ale i u dítěte. Tento alkaloid se totiž dostává skrz mateřské mléko až do krevní oběhu dítěte, a proto jeho příjem ovlivňuje i dítě. Nedovyvinutá játra odbourávají kofein velmi pomalu.
Podle všech dosavadních poznatků kofein dítě, ale nijak trvale nepoškozuje, ale má na něj vliv - neklid.

Přijatelné množství

Důležité je hlavně přijímané množství ne více než 300 miligramů kofeinu, což odpovídá dvěma menším šálkům nebo většímu šálku (300 mililitrů).
Dalším důležitým faktorem je i druh a příprava kávy i tady jsou velké rozdíly v konečném přijatém množství.

Pokud chcete co nejméně děťátko zatěžovat, dejte si kávu ihned po kojení, podstatná část kofeinu se do dalšího kojení odbourá. Také mléko množství kofeinu redukuje.

Ve vysokých dávkách vede kofein k pocitu podráždění, nespavosti až křečím. K dalším účinkům patří zvýšená tvorba moči, zrychlení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku a zvýšení kyselosti žaludku. Účinky kávy na lidský organismus jsou velmi individuální, každý reaguje na různé dávky kofeinu odlišně.

Pozor – mějte na paměti, že kofein váže železo. Takže si určitě kávu nedávejte dohromady s ranními cereáliemi. Další negativní vlastností kofeinu je, že zvyšuje vylučování vápníku.

Některé maminky mají obavu, že káva snižuje produkci mléka. To patří mezi mýty, které dosud nebyly vědecky potvrzené.

Pokud přemýšlíte, jak kávu vyřadit. Můžete vyzkoušet náhrady kávy, o nichž bude další článek.

Zdroje:
Sabersky A. Zdravá výživa pro těhotné a kojící matky. 2009
Pokorná J., Březková V., Pruša T. Výživa a léky v těhotenství a při kojení. 2008

 

 

 

 

Autor článku

Mgr. Martina Vrbická
Obrázek uživatele Mgr. Martina Vrbická

Na tomto webu tvořím jídelníčky, články a diskuze a jsem tu pro Váspomoci Vám se zdravým jídelníčkem, a pro Vaše dotazy a podporu v nesnázích.

Ve své práci a při tvoření jídelníčků kladu hlavní důraz na používání běžně dostupných potravin, ne nějakých výživových doplňků.