Jak se poprat se zimou?

Máme tu zimu a s ní i regulaci váhy pro toto období

Podzim a zima znamenají pro mnoho lidí tradiční období přibývání na váze. Pomůžeme Vám najít nejlepší způsob, jak zbavit organismus nadbytečného tuku a doplníme i pár rad, jak vhodně připravovat pokrmy v zimě a jakým druhům dát přednost.

Rady a pokyny důležité pro redukci váhy

Uvědomte si, co potrava znamená pro Váš organismus - je to pohonná látka. Nemusíte ale jíst jídla bez chuti. Ti, kteří se snaží zhubnout, často konzumují malé porce nemastných neslaných jídel, proto není divu, že mnoho z nich nevydrží až do konce, proto jsme vytvořili stravovací princip Povánoční hubnutí, abychom Vám pomohli s výběrem vhodných potravin a receptů, aby Vaše hubnutí nebylo jen nucením se k chuťově nedobrému jídlu.  

V tomto období je také čas na generální úklid ve Vaší spižírně, vyhoďte veškeré nesprávné potraviny, které by Vás mohly lákat.

Ať chceme nebo ne, zima na nás má negativní vliv. Saháme po dobrotách plných sacharidů, které nám krátkodobě zvednou hladinu krevního cukru a potom následuje vlčí hlad, přejídání a následné přibírání. Nepoddávejte se touze po sladkých pamlscích! Místo toho přemýšlejte o správných, na živiny bohatých potravinách snižujících riziko některých onemocnění.

V zimním období musí naše tělo vynaložit spoustu energie na zahřátí a pokud je náš jídelníček složen především z potravin ochlazujících, zbytečně oslabujeme svoji imunitu, máme málo tělesné energie a můžeme mít pocit neustálého chladu. Mezi ochlazující potraviny, které často v zimě konzumujeme, patří především citrusové plody, dále mléčné výrobky, syrové ovoce a zelenina a výrobky z bílé mouky. V zimě a chladnějším období bychom tedy měli upřednostňovat potraviny, které mají schopnost tělo zevnitř prohřívat.

Snídaně – správný začátek dne

Nezapomněli jste na snídani? Je to nejdůležitější jídlo dne. Po dlouhé přestávce potřebuje organismus doplnit zásoby pohonných látek. V chladném období jsou proto nejvhodnější tepelně upravené snídaně. Ovesná kaše se skořicí nebo horká polévka Vás ráno prohřeje a správně nastartuje do mrazivého dne.

"Oatmeal" od "Jaysin Trevino" licencováno podle CCBY2.0.

Zelenina – každodenní součást jídelníčku

Zeleninu i v zimě jíme denně, ale máme méně druhů k dispozici. Raději zařaďte sezonní, tedy zimní druhy zeleniny jako dýni, lilek, červenou řepu, pórek, cibuli, česnek a podobně. Ideální je pro toto období především všechna kořenová zelenina. Vhodná je například i krátkodobě kvašená zelenina, která je významným zdrojem vitamínu C a enzymů. Můžeme využívat ale i zeleninu dlouhodobě kvašenou, jako je kysané zelí. Obecně se nedoporučují se syrové zeleninové saláty, spíše využívejte zeleninu tepelně upravenou, protože syrová zelenina ochlazuje náš organismus.

Zeleninu uvařte třeba v páře nebo ji místo obvyklého vaření ve vodě, jimž dochází ke ztrátě drahocenných živin, poduste. Pokud máme zeleninu zmraženou, záleží na tom, k čemu ji chceme použít. Pokud z ní vaříme polévku, nebo ji dáváme jako základ na omáčku nebo do ragú, se sáčkem mražené zeleniny zásadní chybu neuděláme. Vařením se stejně vitaminy znehodnotí a nám jde především o chuť, kterou zelenina jídlu dodá. 

Prevenci ani boj s chřipkou si bez česneku a cibule neumíme ani představit. Obsahují totiž látky, kterým říkáme přírodní antibiotika, ale také vitaminy a minerály. Jíst bychom je měli jako prevenci a v případě nemoci zvýšit dávky. Česnek s cibulí využijeme v kuchyni jak čerstvé, tak různě tepelně upravené.

Polévky – ideální pokrm pro zimní den

V zimě nemáte chuť tolik pít vodu, jako v létě, ale metabolismus ji velmi potřebuje, proto bychom měli zařadit do svého jídelníčku více polévek. Navíc ještě potřebujeme prohřát tělo – takže polévka je tedy ideálním řešením. Polévky ze sezónní zeleniny jako jsou brambory, mrkev, petržel, celer, červená řepa a husté polévky například z luštěnin nebo zelí dodají našemu tělu to, co potřebuje.

Luštěniny

Luštěninami v zimě nešetříme. Přednost dáváme fazolím, které samy o sobě posilují ledviny, které jsou v zimě zvláště namáhané. Vhodné jsou například polévky z luštěnin.

Nápoje pro zimní den

Kdy jindy pít víc čaje, než nyní!? A zvlášť takové, které nám podpoří imunitní systém. V období chřipek určitě vsaďte na zázvor. Jeho termické schopnosti jsou nenahraditelné a navíc posiluje imunitu, ničí záněty a má spoustu dalších pozitivních účinků. Stačí jen kousek do čaje s medem a udělá divy.
Na pití vyměňte zelený ochlazující čaj za zahřívací černý.
Základem zimních nápojů jsou také bylinky a koření vyvolávající pocity tepla, hlavně skořice, hřebíček, vanilka, bazalka, oregáno a rozmarýn.
I tak ale nezapomínejme pít „obyčejnou“ vodu v dostatečném množství.

Čemu se v zimě určitě vyhnout

Všemu, co by nás zbytečně ochladilo a připravilo o teplo. Proto se vyhýbáme studeným jídlům, ani nic z přímo z ledničky není vhodné, vyhneme se proto zmrzlinám, ledovým nápojům ale i alkoholu. Lokální ovoce se snažíme tepelně upravit – například jablka.

Pohyb

Pokud Vám špatně funguje trávení, je potřeba je rozpohybovat – zkuste zařadit nějaký pohyb – stačí i procházka venku. Navíc Vám zimní sportování zvedne hladinu adrenalinu, pomůže spalovat tuky a formovat problematické tělesné partie jako hýždě, stehna či břicho.

Co na závěr - odpočinek

Zima by měla být nejklidnějším obdobím z celého roku, kdy organismus šetří a regeneruje svoje síly. Jak moc si tedy v zimě odpočineme, tolik energie budeme mít zase na jaře a po celý rok. Bohužel dnešní člověk to dělá právě naopak. Do konce roku šílíme v práci, do toho se stresujeme z Vánoc, a pak se divíme, proč jsme na jaře tak moc unavení. Tělo si vlastně nemělo kdy za celý rok kdy pořádně odpočinout. Proto bychom se na zimu měli trochu zklidnit, ubrat ze svých aktivit a opravdu odpočívat. Ale pozor i když to v zimě svádí, raději se zbytečně nepřejídejte, protože i těchto přebytků se tělo obtížně zbavuje.

 

Zdroje:
Zima už je tu. http://www.jimejinak.cz/2014/11/zima/

 

 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce