Jak jíst na jaře?

Po zimě je potřeba doplnit čerstvé vitamíny, abychom tak snadno nepodléhali jarní únavě a nachlazením. Není to tak složité, je jen třeba začít brát ohled na sezónnost.

V tomto období začínají růst například zelené natě, proto je dobré je do své stravy přidávat. Obsahují kromě vitamínů také velmi cenné enzymy, které pomáhají našemu trávícími systému. Patří mezi ně pažitka, petržel, řeřicha setá, mladé listy pampelišek, sedmikrásky, česnek medvědí, polníček nebo listy kopřiv.

Samozřejmě začíná své plody přinášet i první jarní zelenina – ředkvičky a saláty. Příroda se probouzí, vše je zelené, svěží a křehké.

Snadno dostupným zdrojem vitamínů a minerálů jsou i naklíčená semena a výhonky.
Zkuste využít těchto výhod…Výhonky si můžete připravit snadno doma - z mrkve, petržele nebo cibule. Stačí uříznout při přípravě zeleniny na vaření vrchol plodu a položit do mističky s vodou. Za pár dnů máte čerstvé mladé výhonky.
Stejně tak lehce si můžeme naklíčit luštěniny či obiloviny. Více o klíčení semen pro Vás připravujeme do zítřejšího článku.

Velmi dobré je také doplnit čerstvou zeleninu rychle kvašenou zeleninou (pickles), která je opravdu vitamínovou bombou. Lze ji připravit téměř ze všech druhů zeleniny a příprava je velmi jednoduchá.

Pomožte tělu s čištěním...

V zimě náš organismus shromažďuje a využívá zásoby. Na jaře se naše tělo přirozeně pročišťuje. Proto je nezbytné, abychom tělo v očistě podpořili a ubrali množství tuků v naší stravě. Obecně lze říci, že strava by měla být odlehčená a v menším množství.

Vhodné je omezit i smažené pokrmy a příliš slaná a kořeněná jídla.

Štítky: 
Datum: 
Úterý, 14 Duben, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce