"Domácí lékař" - 3. díl

Moč

Přílišné močení

Je signálem nedostaku energie ledvin a únavy močového měchýře.
Zařaďte proto do jídelníčku ječmen, fazole, rýži, lososa a pstruha, to pomůže Vašim ledvinám.
Močový měchýř můžete podpořit konzumací fazolí, tekutin (brusinková šťava, kopřivový čaj, zeleninové polévky ale o dostatek vody) a ryb (losos, pstruh).

Kalná moč

Kalná moč znamená překyselení organismu a přílišné zavodnění. Pokuste se omezit konzumaci rafinovaných potravin (zprůmyslově pracovaných).

Stolice

Mastná, která najde spláchnout

Poukazuje na nerovnováhu v játrech. Vhodná jsou rozemlétá lněná semínka a lněný olej, dále je vhodná konzumace zeleniny s vyšším obsahem betakarotenu (např. červená řepa).
Játra také vyžadují vysoké množství vitaminů a minerálů. Zvýšeným příjmem zeleniny a zeleninových šťáv  podpoříte navíc jejich detoxikační schopnosti. Vhodné jsou především mrkev, řepa a listová zelenina, dále pak česnek, cibule a brokolice, které obsahují síru, jež je potřebná ke zvýšení schopnosti detoxikace. Pro játra je také důležitý dostatečný příjem tekutin přes den.

Páchnoucí stolice

Opět jde o ukazatel špatného trávení. Nutně proto potřebujete trávící enzymy. Ty doplníte potravinami jako je syrové ovoce a zelenina, naklíčené obilí nebo naklíčená semínka. Velmi Vám také prospěje lisovat si domácí zeleninové šťávy.

Mazlavá stolice

Máte pravděpodobně málo kvalitní vlákniny nebo příliš mnoho zahleňovacích potravin (mléčné výrobky ale i alkohol).

Světle zbarvená stolice

Tento jev značí problémy s trávením tučných jídel, jezte pro více potravin s esenciálními mastnými kyselinami, které Vám je pomohou metabolizovat – jsou to například ryby, dýňová a slunečnicová semínka.

Hemoriody

Hlavním problémem jsou zde překrvená játra. Ta se překrvují především špatným výběrem potravin – přemíra cukrů, čokolády, kávy, smetany, zákusků, sušenek a mléčných výrobků. Hemoroidy jsou nateklé, často zvětšené a zanícené žíly.

Průjem

Pokud tento problém trvá dlouho může být známkou vyčerpané sleziny. Jezte častěji rýži, oves a špaldu. Dále doplňte stravu o acidofilní mléko. Slezinu také podpoříte: luštěninami, jáhlami, ječmenem, zeleninou a rybami. Výborný účinek má také zázvor.

Zácpa

Zácpu má nejčastěji na svědomí špatná skladba stravy s nedostkem vlákniny, ale také málo přijatých tekutin.
Důležitá je proto pestrá strava s dostatkem syrové zeleniny a ovoce a celozrnné výrobky, které jsou výbornými zdroji vlákniny.

 

Tak toto je konec našeho mini seriálu o možných důvodech problémů.
Znovu zde zmíním, že toto jsou jen tipy pro Vás, určitě nenahrazují doporučení lékařů.

 

Zdroje:
McKeithová. 2005. Jte to, co jíte

 

Autor článku

Mgr. Martina Vrbická
Obrázek uživatele Mgr. Martina Vrbická

Na tomto webu tvořím jídelníčky, články a diskuze a jsem tu pro Váspomoci Vám se zdravým jídelníčkem, a pro Vaše dotazy a podporu v nesnázích.

Ve své práci a při tvoření jídelníčků kladu hlavní důraz na používání běžně dostupných potravin, ne nějakých výživových doplňků.