9. díl seriálu - KULINÁRNÍ ÚPRAVY - TLAKOVÝ HRNEC

Tlakový hrnec je fajn pomocník pro urychlení vaření.
Připravíte v něm pokrmy, které si uchovají veškeré vitamíny a minerály, zachovají si své aroma i specifickou chuť.

Jak „papiňák“ vlastně funguje

Tento vynález vznikl už v 17. století.
Je to tlustostěnná nádoba, ve které se vaří při vyšším tlaku než je běžný atmosférický. Díky vysokému tlaku se uvnitř nádoby dosáhne vyšší teploty (až 130 °C), a tím se pokrmy rychleji uvaří či podusí.

Tipy pro vaření v tlakovém hrnci

Již dávno neplatí předsudek o tom, že je vaření v tlakovém hrnci nebezpečné, není třeba se obávat. Moderní tlakové hrnce jsou opatřeny několika bezpečnostními pojistkami. Ty hlavně zajistí, aby během vaření nedošlo k úniku pokrmu z nádoby. 

  • Před vařením zkontrolujte funkčnost ventilu.
  • Tlakový hrnec plníme maximálně do 2/3 objemu nádoby. Pokud ale vaříme pokrmy, které vařením bobtnají, jako jsou rýže, luštěniny, těstoviny apod., raději plňte jen do 1/2 objemu.
  • Naplněný a správně uzavřený hrnec se zvoleným tlakem postavíme na sporák, jehož výkon nastavíme na nejvyšší stupeň. Už po chvilce z tlakového hrnce začne unikat (syčet) pára, teplotu snížíme tak, aby z ventilu ucházelo jen malé množství páry, a tak vaříme až do konce.
  • Výraznější chuť a aroma pokrmu získáme, když maso nejprve v tlakovém hrnci na troše oleje orestujeme. Až potom přidáme ostatní suroviny a vaříme.
  • Při prvních pokusech s vařením v tlakovém hrnci se často stává, že pokrm trošku rozvaříme, protože neodhadneme rychlost změknutí surovin, proto by měly začátečníci častěji pokrm kontrolovat.
  • Nadbytek páry nechte spadnout přirozeně ztlumením ohřevu nebo odstraněním ze zdroje tepla nebo otočte ventilkem. Známé zchlazení hrnce pod studenou tekoucí vodou není doporučeno. Může tak být poničena funkčnost nádoby.
  • Hrnec neotvírejte, aniž byste snížili tlak uvnitř nádoby pomocí ventilu.

Výhody tlakových hrnců

Tlakové hrnce výrazně spoří čas a energii. Například plátky hovězího jsou měkké podle tloušťky a množství masa v hrnci už od 20 - 30 minut, což se nedá srovnat s dlouhým dušením v klasickém hrnci s poklicí.

K velkým úsporám dochází ve spotřebě energie, a to až 70 %. Samozřejmě záleží na zdroji tepelné energie, plnění tlakového hrnce a typu pokrmu.

Tato kulinární úprava omezuje také kontakt se vzdušným kyslíkem (oxidaci).

Spolu se zkrácením doby záhřevu tak šetří obsah vitaminů, především termolabilních B a C. Ale to avšak jen za předpokladu, že potraviny nepřevaříme.

Protože nedochází k tak dlouhému vaření zůstává i chuť a aroma intenzivnější.

Jaká je přibližně doba vaření?

Krájené brambory 4 minuty, zelenina 3 - 6 minut, fazole 30 minut, hrách 40 minut, čočka 20 minut – od doby varu.

Co platí pro jednotlivé skupiny potravin?

Maso při vaření vkládáme do vařící osolené vody, rychle přivedeme k varu, přidáme koření, zeleninu nebo další přísady, příkon tepla zmírníme a uvaříme je doměkka.

Luštěniny namáčíme před tepelnou úpravou nejvýše na tři hodiny do studené vody, potom je ve vyměněné vodě uvaříme doměkka.

V tlakovém hrnci můžeme také rychle uvařit brambory - buď ve vodě, nebo na podložce v páře. K jejich vaření je třeba trochu zkušeností, aby se nepřevařily.

Zeleninu vkládáme do tlakového hrnce s vařící vodou, popřípadě s dalšími přísadami, hrnec uzavřeme, obsah rychle přivedeme k varu a dusíme nebo vaříme při malém příkonu a jen krátkou dobu.

Pokud se pustíte do vaření rýže v tlakovém hrnci, můžete čekat výraznější chuť a úsporu času. 

Je ale potřeba si uvědomit, že je třeba si odměřit pečlivě čas, aby nedošlo k připálení. Čas potřebný na přípravu počítáme od okamžiku, kdy začne z hrnce unikat pára. Od té chvíle vaříme běžnou bílou rýži 5 - 7 minut. Po pěti (popř. sedmi) minutách vypneme ohřev a necháme, až se tlakový hrnec sám uvolní. Zpravidla to bude tak 10-15 minut. Rýže je hotová a připravená k podávání.

Rýže natural vyžaduje delší dobu přípravy. Nejprve ji důkladně opláchněte. Zalijte ji vodou v poměru - na jeden hrnek rýže tři hrnky vody. Nechejte aspoň 2 hodiny namočenou. Zkrátí se tím dobu varu. Pak ji ve stejné vodě vařte. V tlakovém hrnci je doba varu 20 minut. Pokud je i po této době tuhá, hrnec zavřete a nechejte ještě 10 minut „dojít“.

 

Komentáře

Martino,

plně s Vámi souhlasím. Tlakový hrnec je v kuchyni velkou výhodou, ale chvíli trvá, než se s ním člověk naučí. Já používám hrnec od Royaltyline https://www.royaltyline.cz

A taky mi chvilku trvalo, než jsem se s ním sžila. Nejdříve jsem měla sto chutí ho vrátit, ale pak jsem sama sebe přesvědčila, že to ještě zkusím. A dnes už bych ho z kuchyně nedala. Mimochodem, například brambory vařím v každém ročním období jinak. Když si přinesu ze zahrady čerstvě vykopané, stačí jim tři minuty. Po uskladnění ve sklepě protahuju na 5 minut, na jaře, kdy jsou brambory už opravdu staré, je vařím okolo osmi minut... Wink A vždy jsou perfektní!

ahoj, děkuji za super tipy .. přidávám se ke komentáři nademnou, co se brambor týká .. máme podobnou zkušenost .. každou sobotu jsme zvyklí vařit pro celou rodinu, takovou časovou úsporu pak člověk ocení ... hlavně, když se dělá omáčka či nějaké maso ... mám pocit, že jsme náš papiňák kupovali na www.bonino.cz , byl tehda za super cenu (zhurba rok zpět ...) , myslím si ale, že jej najdete na každém podobném serveru Smile

 

 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce