8. díl seriálu - KULINÁRNÍ ÚPRAVY - BLANŠÍROVÁNÍ

Chcete zvýraznit barvu a chuť zeleniny?
Zatraktivnit ji
pro Vaše blízké?
Zkuste blanšírování.

Blanšírování znamená krátké ponoření do vařící vody nebo horké páry a následné rychlé ochlazení.

Proč blanšírovat?

Tento způsob úpravy můžeme využít k zachování vitamínů v potravinách, zvýraznění barvy a chuti nebo třeba i k odstranění slupek.

Hlavně zelené druhy zeleniny jako jsou brokolice, zelené fazolky nebo třeba chřest spařujeme před podáváním či další úpravou ve vroucí vodě. Jednak proto, aby zelenina mírně změkla a uvnitř zůstala křupavá. Druhým důvodem je zvýraznění její barvy.

Převažením se zničí i mikroorganismy na povrchu a zelenina tak rychle nepodlehne zkáze.

Jak na to?

Princip přípravy má tři jednoduché kroky:

  1. Vhodit očištěnou a nakrájenou zeleninu do vroucí slané vody a krátce povařit na skus. Pomůže, když množství vody bude vůči zelenině ve znatelné převaze, pak se voda nestačí příliš ochladit pod bod varu.
    Chcete-li takto uvařit zamraženou zeleninu, pak dejte vody opravdu hodně, mrazivě ledová zelenina totiž spotřebuje velké množství tepla, než se rozmrazí. Zeleninu vařte, jen dokud nebude měkká na skus, tedy ani syrová, ani příliš měkká. Voda musí být silně osolená (podobat se až mořské vodě). Asi po minutě a půl rychle přemístíme zeleninu do ledové lázně. Zelený chřest je potřeba vařit déle - tři až čtyři minuty.

  2. Zeleninu rychle vylovit a šokově zchladit ve velkém množství ledové vody. Zchlazení je klíčové. Pokud by k němu nedošlo, zelenina by se déle vařila a během chvíle by se mohla proměnit v blátivou hmotu. Jako bonus si zelenina ponechá svěží barevnost. I v tomto kroku tedy nešetřete vodou, tentokrát studenou, a pojistěte si to ještě pár kostkami ledu z mrazáku.

  3. Zeleninu můžete ještě jednou prohřát libovolným způsobem těsně před podáváním.
    Zchlazenou zeleninu po pár minutách slijte přes cedník, nechte co nejlépe okapat a zakrytou uložte do lednice až do chvíle, kdy ji budete potřebovat. Vydrží do dalšího dne. Jakmile přijde čas jídla, ohřívá se tahle zelenina třeba tak, že ji rychle prohodíte na pánvi s trochou tuku, ať už je to máslo nebo olivový olej.

Hurá na použití v praxi

Blanšírování se používá pro rychlou tepelnou úpravu ovoce a zeleniny.
Můžeme ho použít i k odstranění slupky u plodů, které ji mají příliš tuhou nebo silnou, jako jsou rajčata, broskve, meruňky nebo mandle.
Časté je i blanšírování hub před jejich zmražením. Ale možná jste nevěděli, že je blanšírujete, že?

 

 

 

 

 

 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce