6. díl seriálu - KULINÁRNÍ ÚPRAVY - VAŘENÍ V PÁŘE

Chcete připravovat své jídlo zdravěji a nevíte jak? A zkusili jste už vaření v páře?
V dnešním článku Vám poradíme, jak na to a vystačíte si i s běžnými kuchyňskými pomůckami, které máte jistě po ruce.

Proč vařit v páře

  • Pára patří mezi nejšetrnější prostředky k úpravě jídla.
  • Je to způsob vaření, při kterém se v potravinách uchovávají vitamíny, minerály i důležité antioxidanty. Potraviny si ponechají svou přirozenou vůni a chuť.
  • Ideální je pro přípravu zeleniny ale třeba i ryb, protože pára nepoškodí jejich strukturu a můžeme je servírovat na talíř vcelku.
  • Ztráty vitamínů a minerálů jsou při tomto postupu minimální. Uvařená zelenina ve srovnání s klasickými metodami vaření obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, např. brokolice má o 60 % více vitaminu C oproti klasickému vaření ve vodě, přičemž neztratí ani svou přirozenou barvu.
  • Ovoce se dá vařit i se slupkou a až poté oloupat, což také zajistí vyšší podíl vitamínů a výživných látek.
  • Například rýže natural by měla být vařená výhradně v páře, protože pouze touto přípravou je zajištěn hodnotný obsah vitaminu B1.
  • Jídlo připravené v páře obsahuje hlavně více vitamínu C, karotenoidů, vitamínu B9 a kyseliny listové než pokrm připravený klasickými tepelnými úpravami.
  • Navíc se pokrmy vaří bez tuku, což je výhodné hlavně při redukci váhy.

    "Glory Foods Skillet Steamed Vegetables" od "Glory Foods" licencováno podle CCBY2.0.

V čem vařit?

Na trhu si můžete vybírat z různých druhů speciálních hrnců i nádobí. Když chcete ušetřit, poslouží Vám i osvědčený „pařáček“, který vložíte do většího hrnce s vodou a napařujete...

"A steamer in a pot" od "Slim" licencováno podle CCBY3.0.

Vaření v parním hrnci

Velkou výhodou této varianty je vaření všeho najednou, nevznikají také časové prodlevy mezi dovařením jednotlivých částí jídla.
V případě parního hrnce je ale třeba dbát na správné umístění potravin.

  • To, co se vaří nejdéle, umísťujeme do spodní části (brambory, rýži).
  • Prostřední část je určená například na zeleninu, kterou dokonce nemusíme před tepelnou úpravou ani rozmrazovat a jejíž doba úpravy je velmi rychlá u některých druhů cca 10 minut.
  • Do vrchního dílu patří naopak potraviny, které se dělají nejrychleji. Bývá to nejčastěji maso jako plátek kuřecího, ryba, vepřové apod.

    "Steamer"od "Sean MacEntee" licencováno podle CCBY2.0.

Inspirace z Asie – bambusový pařáček

Bambusový pařáček se používá především pro asijskou kuchyni a je to další metoda jak vařit pokrmy v páře.
Ve woku nebo jiném velikostí vhodném hrnci se nechá dojít k varu cca 2 cm vody na dně. Do jednotlivých částí - košíčků – se naskládají potraviny, jež chcete napařit, dle potřeby dochucené kořením a bylinkami a košíčky se nastohují na sebe. Pak se přiklopí bambusová poklička. Celý pařák se vloží do woku či hrnce s vařící vodou a nechá se dle potřeby propařovat. Tato úprava je vhodná jak pro maso tak pro přílohy a zeleninu.

"Bamboo Steamer" od "Teresa Trimm" licencováno podle CCBY2.0.

Co a jak dlouho vařit

Vaření trvá opravdu chvilku. Jen pro informaci přibližné doby vaření jsou:

  • ryby a kuřecí maso (plátky) se vaří okolo 10 – 15 min.,
  • mražená zelenina cca 15 minut,
  • rýže, brambory a podobné přílohy asi 30 minut.

V hrnci se dá jídlo i ohřívat, což trvá jen pár minut. Při vaření se navíc nemusíte bát, že se jídlo připálí.

Vaření zeleniny

Když vaříte polévku nebo omáčku, přidávejte jednotlivé druhy zeleniny podle toho, jak dlouho se vaří.

Doba vaření jednotlivých druhů zeleniny:

  • Zelenina s dlouhou dobou vaření (20-30 minut): Růžičková kapusta, mrkev, zelené fazolky, celer, cibule, dýně, brambory.
  • Zelenina se střední dobou vaření (10-15 minut): Brokolice, květák, zelí, kukuřice, lilek, zelené papriky, pórek, chřest.
  • Zelenina s krátkou dobou vaření (5-10 minut): Čínské zelí, zelená cibulka, zelený hrášek, houby, špenát, rajčata.

Jak uvařit brambory v páře?

1. Brambory oškrábeme škrabkou nebo nožem lepší je ale vařit je se slupkou, v tomto případě stačí jen důkladně omýt slupku.
2. Brambory nakrájíme na kousky.
3. Do hrnce nalijeme 2-3 cm vody, do vody nasypeme lžičku kmínu, pak do něj postavíme klasický pařák na knedlíky a narovnáme brambory, ty osolíme navrch dáme snítku libečku, přiklopíme pokličkou.
4. Připravený hrnec postavíme na zdroj tepla a když voda začne vřít ztlumíme zdroj na polovinu a zvolna vaříme pod pokličkou podle velikosti nakrájených kousků 8-10 minut, kmín ve vodě a snítka libečku brambory krásně provoní a zůstanou v nich všechny cenné látky
5. Po uvaření teplé brambory servírujeme jako přílohu.

Zdají se vám jídla připravená v páře bez chuti? Tato drobnost se dá lehce napravit

Jídla připravená v páře nemusí být bez chuti. Stačí použít jednoduché triky, které potravinám dodají lahodnou chuť a vůni. Na vytváření páry nejčastěji používáme vodu, která nemá žádnou chuť, pokud ale přidáme aromatické byliny nebo vývar, víno či jinou tekutinu, která je schopná páru vytvořit, dodáme pokrmu zajímavou vůni a chuť. Pokud se Vám zdá i tento způsob dochucování nedostatečný, naučte se připravovat k jídlu omáčky.

Náš tip:
Při vaření zeleniny vodu z vaření nevylévejte, obsahuje aromatické látky a živiny v ní původně obsažené. Vodu z vaření můžete později použít při přípravě zeleninových vývarů nebo např. jako základ pro omáčky.

 

Zkuste tedy vytáhnou pařáček nebo parní hrnec a začít vařit v páře...

 

 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce