Špenát - vitamínová bomba

Špenát je naše nejcennější listová zelenina. Obsahuje téměř 90% vody. Navzdory tomu, že není tak výborným zdrojem železa, jak se po dlouhá léta myslelo, obsahuje celou řadu jiných vysoce ceněných látek.

Které to jsou?

Vitamín A, karotenoidy, betakaroten

Špenát obsahuje velké množství vitamínu A, zejména betakarotenu. Betakaroten je známým antioxidantem, který působí proti nebezpečným volným radikálům, zbavuje organismus těžkých kovů, je prevencí rakoviny a civilizačních nemocí. Betakaroten tlumí i negativní účinky slunečního záření a zpomaluje předčasnou tvorbu vrásek.

Vitamín B – kyselina listová, biotin, niacin

Kyselina listová, patřící do vitamínů skupiny B, je ve špenátu zastoupena ve velkém množství, proto je tak doporučován těhotným ženám, protože pozitivně účinkuje na vývoj plodu. Kyselina listová má také kladný vliv na duševní zdraví, krvetvorbu, působí v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mozkových příhod.

Vedle kyseliny listové najdeme ve špenátu také biotin, který blahodárně pozitivně působí na vlasy, nehty, kůži a pohybový aparát. 
Obsažený niacin zase podporuje kvalitu spánku a má posilující účinek na srdce a cévy.

Vitamín K

Špenát obsahuje velké množství vitamínu K (používaný u léčby poruch krevní srážlivosti).

Minerály

Špenát je bohatý na vápník, sodík, železo, hořčík a mangan. Ty ovlivňují především krvetvorbu, metabolismus, stav kostí, zubů, nehtů, dále působí na tkáně, svaly, srdce, mozek, nervy, hormony a další.

Špenát opravdu neobsahuje 30 mg železa, ale jen 3 mg. Doporučená denní dávka je přitom asi 15mg, u těhotných ještě více. Navíc abychom podpořili vstřebávání obsaženého železa, měli bychom společně se špenátem konzumovat nějaký zdroj vitamínu C. 

Špenát v kuchyni

Špenát má široké uplatnění. Já bych se přimlouvala za používání špenátu listového místo protlakuwink.

Můžete ho přidat do salátů, jako zeleninu k masu, do těstivin nebo jako součást slaných náplní. 
Poslední dobou je oblíbený i jako součást smoothie, kterému dodá hezky zelenou barvu.

 

 

 

 

Datum: 
Středa, 29 Duben, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce