Sedmero diet, které po porodu nezkoušejte

Máte po porodu pár kilo navíc?
Nevěště hlavu, vše se dá „zachránit“.

Je snadné spolehnout se na některou z „osvědčených diet“, ale věřte, že to není řešení, většinou se dostaví jojo efekt a Vy budete na začátku nebo ještě hůř, budete mít pár kilo navíc ještě k těm ze začátku, navíc v období kojení můžete tímto radikálním jídelníčkem poškodit i své miminko.

Nejhorší spočívá v extrémech

Velmi nevhodné jsou proto všechny drastické diety, při kterých radikálně snížíme příjem potravy.
V období kojení je důležité přijímat hlavně pestrou a nutričně vyváženou stravu.
Stejně tak bychom měli zapomenout na diety, které upřednostňují pouze určitý druh potravin.

Zde je několik případů:

1. Atkinsova dieta: spalování tuků nedostatkem sacharidů

Dieta nese jméno doktora Arkinse, který založil svou metodu hubnutí na donucení organismu spalovat tuky uložené v těle tím, že tělu nedodáváme sacharidy. Takže dieta je založena na konzumaci bílkovin a tuků a velmi malém množství sacharidů. Základem jídelníčku je konzumovat libovolné množství masa a většiny tuků včetně mléčných. Naopak z něj vypouští přílohy, pečivo a sladkosti. Tato dieta je v období kojení nevhodná hlavně kvůli své jednotvárnosti, nadmíry bílkovin a naopak nedostatku energie pro tělo v podobě sacharidů, který vyvolává celkovou slabost a únavu. Navíc dochází ke zvyšování cholesterolu a zatěžování ledvin při trávení tak velkého množství bílkovin.

2. Keto dieta

Ketogenní neboli proteinová dieta je založena na skoro až vynechání veškerých sacharidů ze stravy, jen nepatrně se liší od Atkinsonovy diety.
Díky tomu se tělo brzy dostane do tzv. ketózy (organismus hradí energetické potřeby z tukové tkáně).
Při této dietě si sestavujete jídelníček pouze z bílkovin a mála tuků. Sacharidů je "povolené" jen velmi malé množství, takže opět se dostáváme na nedostatek energie pro organismus.

3. Dieta podle krevních skupin

Každá krevní skupina má podle této diety odlišné chemické látky (tzv. antigeny), které v imunitním systému reagují na vstup cizích látek – v případě trávení potravin. Každá krevní skupina má proto určené potraviny, které jsou pro ni vhodné a ty, kterým je lépe se vyhnout, protože je tělo dobře nezpracovává. Pro kojící matky je tato metoda nevhodná kvůli nevyváženosti stravy.

4. Ovocná dieta

Ani zázračná dieta v podobě těch ovocných dní, pro Vás není to pravé. Myslím tím zázračnou ananasovou, banánovou nebo citrusovou dietu. Tyto diety jsou velmi bohaté na rychlé jednoduché cukry a velmi chudé na jiné živiny například na bílkoviny, které nás zasytí, takže jistě poznáte, že i tato dieta je velmi nevyvážená a působí spíš jako hladovění, po kterém nastane období dojídání se a to není zdravé, jak pro Vás tak pro miminko.

5. Zeleninová dieta

Na podobném principu funguje také zeleninová dieta, kde hlavní jídla tvoří zelenina (mrkev, cibule, řepa, brokolice ad.) a případně některé druhy ovoce (jablka, ananas, brusinky ad.). Takže i zde je extrémně nízký příjem všech živin. Při dietě ztrácíte také svalovou hmotu (spíše než tuky), může dojít k přetížení trávicího ústrojí nebo nadýmání, vyloučená není ani tělesná slabost. Co přijde zcela určitě, to je jojo efekt.

6. Tukožroutská polévka

Podobná je i velmi známá je tukožroutská polévka. I tato metoda rychlé redukce váhy je velmi nevyrovnaná, dlouho v ní chybí bílkoviny, složené sacharidy a úplně vyloučeny jsou kvalitní tuky, protože i maso se musí připravovat bez nich. Navíc může být velmi náročná na psychiku, protože jíst stále jednu a tu samou polévku může svádět k různým stravovacím prohřeškům, kvůli nimž mají potom lidé výčitky svědomí. A kvůli nedostetku energie pro mozek se může dostavit úzkost, podrážděnost a únava.

7. Mléčná dieta

Opakem obou předešlých diet je mléčná dieta, při které zase naopak preferuje mléko a mléčné výrobky ale i maso. Opět nezajišťuje příjem všech důležitých živin pro kojení a rozvoj dětského organismu. A extrémně zatěžuje tělo trávením velkého množství živočišných bílkovin.

Co napsat na závěr....

Opravdu neexperimentujte. Raději hubněte pomaleji úpravou jídelníčku na zdravé potraviny než omezováním se na nějakou potravinu.
Navíc hubnutí pestrou a vyváženou stravou je zdravější a příjemnější, protože kdo by chtěl jíst celý týden pořád jen ananaswink.

Zdroje:
Fořt P. Tak co mám jíst? Grada. 2007

 

Datum: 
Pátek, 24 Duben, 2015

Komentáře

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce