Řeřicha – jarní vitamínová vzpruha

V čem je její síla?

V drobounkých řeřichách je neuvěřitelný zdroj zdraví.

  • Začnete-li u vitamínů je velkým zdrojem vitamínu C, dále obsahuje i významné množství beta-karotenu, vitamínů B1, B3, B6, K až k omlazujícímu vitamínu E. 
  • Stejně překvapující u tak nenápadné rostlinky je i sada obsažených minerálů – draslík, sodík, vápník, fosfor, železo i jód.
  • Vše doplňují kyselina askorbová, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vláknina. 

Jaké jsou účinky této drobné rostlinky na naše zdraví?

Mezi dva nejzákladnější účinky patří posilování imunity a její protizánětlivé účinky.

Je vhodné ji pravidelně konzumovat hlavně, pokud trpíme častými záněty močového měchýře nebo ledvin, protože zbavuje tyto orgány toxických látek a eliminuje mikroorganismy způsobující záněty.

Jejich léčivých účinků lze využít také v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest, protože stimuluje náš imunitní systém v boji proti původci nákazy a pomáhá v léčbě kašle. 

Další její výhodou je příznivé působení na naše trávení. Obsažené látky pomáhají produkci trávicích šťáv, povzbuzují činnost žlučníku a jater, proto je dobře řeřichu přidávat do tučnějších a těžkých jídel. Ulehčí nám jejich trávení a zabrání případným pocitům těžkosti po jídle. 

Pěstování řeřichy zvládne opravdu každý

Stačí jen vata, tácek a semínka a můžete začít?

  • Vatu rozprostřeme na talíř nebo tácek, dostatečně navlhčíme a umístíme na okenní parapet s dostatkem světla.
  • Na vatu pak rovnoměrně nasypeme semínka - můžeme i hustě, protože rostlinky jsou opravdu droboučké. 
  • Nejdůležitější je závlaha - Nezapomínejte každý den svou malou „zahrádku“ kropit vodou tak, aby byla vata výrazně provlhčená. Pokud semínka zaschnou, už je nezachráníte.
  • Pak už stačí jen počkat na sklizeň, kterou můžete očekávat přibližně za týden.
  • A jak sklízíme? Mladé zelené rostlinky jednoduše odstřiháváme nad kořínkem, propláchneme vodou a můžeme rovnou konzumovat. Pokud několik dní počkáme, aby rostlinky dosáhly kolem 10 cm a odstřihneme jen jejich vršky, dorostou nám. Můžeme pak z jedné dávky semínek sklízet dvakrát až třikrát.
  • Řeřichu lze doma pěstovat i např. v lehčím substrátu, v písku, jemnějších pilinách, nebo na vrstvě papírových ubrousků. V žádném případě ji ale nezapomeneme dostatečně a pravidelně zalévat. Venku ji lze opakovaně vysévat od března/dubna až do podzimu.

Lahodné a zdravé zpestření našeho jídelníčku

Řeřicha má široké využití. Chutí připomíná mladé ředkvičky. Výborná je na posypání chleba s máslem, do pomazánek, na posypání vařených brambor, do hotové polévky na talíři, k omáčkám, do zeleninových salátů, prostě všude kde Vám bude chutnat. 

Rozhodně ji nevařte, měla by pak hořkou chuť.  

Datum: 
Pondělí, 27 Duben, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce