Olivový olej - jak vybrat ten správný?

Olivový olej je olej získaný z oliv lisováním či jinými mechanickými postupy.

Je používán především při výrobě pokrmů.

Konzumace olivového oleje je považována za zdraví prospěšnou, protože obsahuje mono-nenasycené mastné kyseliny a vitamin E.

Jak ale vybrat v obchodě ten vhodný?


"Ol.-Oil---Pomp-Blog" od "U.S. Department of Agriculture" licencováno pod CCBY2.0.

DĚLENÍ OLEJŮ:

Olivové oleje se obecně dělí na panenské, rafinované a směsi obou skupin.

  • Panenské oleje – jsou lisované přímo z celých plodů za studena (do 50 °C). Tyto postupy nijak neovlivní vlastnosti oleje, zachovává si své přirozené aroma. Při jeho získávání nesmí být použita žádná chemie. Je velmi bohatý na vitamíny a minerální látky, které byly obsaženy v původní surovině. Nevýhodou těchto olejů je nižší trvanlivost a nízká tepelná stabilita. Vlivem vysokých teplot se ničí vše dobré v daném oleji, a proto se panenské oleje užívají především ve studené kuchyni.
    • Extra panenský olej (Extra virgin) – získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy. Nejvyšší kvalitu mají oleje lisované bez pecek - denocciolato. Jde pouze tzv. o šťávu z oliv. Tento olej je vhodný pro přípravu všech studených pokrmů, marinád, salátů.
    • Panenský olej (Virgin) – získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy. Postup je stejný jako u extra panenského oleje, ale je zde povolena vyšší maximální kyselost. Hodí se do salátů, předkrmů a jiných studených pokrmů.
    • Obyčejný panenský olej – liší se povolenou kyselostí

 

  • Rafinované oleje – je lisován za vysokých teplot a tlaků. Produkt bývá následně chemicky upraven. Pomocí rafinace se snižuje kyselost olejů a odstraňují se všechny vady barvy a zápachu. Tyto oleje jsou také vhodnější pro tepelnou úpravu.
    • Rafinovaný olej – získaný rafinováním panenského olivového oleje
    • Rafinovaný olej z pokrutin – získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin

 

  • Směsi
    • Olivový olej – získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje
    • Olej z pokrutin – získaný smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje. Tento olej se získává z pevného odpadu nebo pasty vznikající při lisování nebo odstřeďování olivového oleje.

JAK DRUHY ODLIŠIT:

U kvalitního olivového oleje musí být napsáno panenský nebo extra panenský či extra virgin oil. Přehnaně levný panenský olej by u Vás měl vzbudit podezření a pečlivější četbu etikety.

VLIVY NA ZDRAVÍ:

Olivový olej pomáhá snižovat riziko vzniku závažných kardiovaskulárních chorob, tedy onemocnění srdce.

Obsahuje antioxidanty(polyfenoly, lignany a squalen) a vitamíny (např. skupiny A, D, E a K). Vysoký je hlavně obsah vitamínu E, který má příznivý vliv na pohlavní orgány a nervosvalovou činnost.

Jelikož tento olej obsahuje až obsahuje 80% nenasycených mastných kyselin pomáhá také snižovat hladinu tzv. špatného(nepříznivého; tzv. snižuje hladinu škodlivých LDL lipoproteinů) cholesterolu, podporuje trávení, absorpci vápníku a zpomaluje stárnutí. 

Má uklidňující a osvěžující účinky na kůži a vynikající účinky na trávicí ústrojí – játra, žaludek, střeva, slinivku a žlučník. Je velmi dobře stravitelný, proto se doporučuje zvláště pro malé děti a starší lidi.

Nezanedbatelný je i jeho přínos jako prevence rakoviny.

RADY:

  • Nenechávejte olivový olej na lince vedle sporáku, ztrácí tak svoji kvalitu a chuťovou hodnotu.
  • Neskladujte ale olivový olej v chladnu, či lednici, potom se zakalí. Tím ale neztrácí na hodnotě, stačí ho jen přemístit na místo s pokojovou teplotou. Kal zmizí za krátkou dobu.
  • Olivový olej byste neměli nikdy zahřívat až na jeho bod varu. Při něm se totiž chemické složení oleje začíná měnit: začínají se tvořit látky, které jsou pro tělo škodlivé a za určitých okolností také karcinogenní.

Jaký olivový olej tedy používat na smažení?

Extra panenský olivový olej při vysokých teplotách ztrácí své blahodárné látky. To neznamená, že přestává být zdravým. Přichází ale o to, proč je ceněný.

Na tepelnou úpravu tedy použijte rafinovaný olivový olej. Nebo při smažení a dlouhém pečení ho můžete nahradit olejem lacinějším – řepkovým, který je i stabilnější.

Olivový olej je tedy dobrý všude tam, kde je teplá úprava krátká. Pak se v něm uchovávají všechny cenné látky a prospívá zdraví.

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce