Jarní bylinky

Jarní, hlavně ranné rostlinky, mají velkou sílu a mnoho účinků.

Tyto nenápadné rostliny obsahují pro náš organismus velice cenné látky, které podporují neutralizaci a vylučování odpadních produktů metabolismu a toxinů pocházejících ze zevního prostředí.

Příroda nám po zimě nabízí to nejlepší, co pro naše tělo má.

Kopřiva

V tomto období mají nejsilnější účinky.
Kopřivy obsahují vysokou dávku vitamínu C a A, železo, vápník, chlorofyl a betakaroten.

Celkově posiluje organismus a čistí krev. Mladé kopřivy obsahují látky, které posilují peristaltiku, tedy střevní činnost. Pití odvaru z kopřiv podporuje vyplavení močoviny a kyseliny močové z organismu. Kopřiva je také močopudná a podporuje krvetvorbu.

Nejúčinnější pro zbavení se škodlivých látek a detoxikaci organismu je čaj z mladých kopřiv.

Jak si ho připravit?
Úměrné množství kopřivy spaříte horkou vodou a necháte asi čtvrt hodiny vyluhovat. Při očistných kúrách je vhodné jej pít nalačno, cca půl hodiny před snídaní. Čaj pijte zásadně neslazený. Potřebujete-li si jej trochu dochutit, pak přidejte lžičku medu.

Výhod můžete využít i jinak
Mladé kopřivy můžete přidat i do do polévek, nádivek nebo je připravte jako špenát.

Sedmikráska

Tato maličká rostlinka povzbuzuje látkovou výměnu v játrech, žlučníku, mírní křeče a je slabě projímavá, podporuje funkci jater a žlučníku. Působí močopudně.

Tip na čaj: spařte 2 čajové lžičky květů a listů na čtvrt litru vody a po 10 minutách sceďte.

Květy sedmikrásky se přidávají do salátů i do polévek.

Smetanka lékařská neboli pampeliška

Kořen pampelišky stimuluje činnost jater, žlučníku a všeobecně všech trávicích orgánů. Syrové mladé listy smetánky lékařské podporují metabolismus a trávení, jelikož stimulují uvolňování žluče z jater a žlučníku.

Ostropestřec mariánský

Tato rostlinka podporuje přímo detoxikaci jater. Obsahové látky podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém. Kromě jater ostropestřec působí pozitivně i na žlučník

Máta

Máta je další rostlinkou vhodnou pro očistu organismu. Největší uplatnění u máty je při všech druzích žaludečních potíží, uvolňuje křeče, zlepšuje žaludeční nevolnost, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, celkově zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu.

Tak jaký si dnes připravíte čajwink?

 

 

Autor článku

Mgr. Martina Vrbická
Obrázek uživatele Mgr. Martina Vrbická

Na tomto webu tvořím jídelníčky, články a diskuze a jsem tu pro Váspomoci Vám se zdravým jídelníčkem, a pro Vaše dotazy a podporu v nesnázích.

Ve své práci a při tvoření jídelníčků kladu hlavní důraz na používání běžně dostupných potravin, ne nějakých výživových doplňků.