Jak zvýšit svůj metabolismus?

Nedaří se Vám hubnutí podle Vašich představ? Bojíte se jo-jo efektu?

Jedním z možných důvodů je zpomalený metabolismus. Na metabolismus má vliv celá řada faktorů, ale mimo jiné třeba i tzv. zázračné diety – ananasová, tukožroutská polévka a mnoho dalších. Při těchto dietách spíše jen hladovíte proto zpomalí svůj metabolismus, ukládá si zásoby a je těžší ho rozpohybovat. Metabolismus se ale můžeme naučit zase zrychlit, což nám pomůže spálit víc kalorií a nahradit tuk v těle svaly.

Někteří z nás chtějí zhubnout nějaké to přebytečné kilo, jiní zase chtějí prostě jen žít zdravě. K tomu je ale potřeba dobře fungující metabolismus, který nám s tímto snažením může účinně pomoci. Ale jak na to?

Co je metabolismus?

Naše tělo spotřebuje nejvíce energie na bazální metabolismus, což je energie pouze na samotnou „na údržbu těla“. Patří například dýchání, odpočinek ve spánku, funkce organismu za normální teploty a za úplného klidu. Každá další činnost (chůze, cvičení, oblékání) tuto hodnotu zvyšuje zhruba o 20 procent. I když se to zdá neuvěřitelné, bazální metabolismus má největší podíl na celkovém výdeji naší energie. Tento podíl je v rozmezí  55 až 75 % celkového energetického výdeje.  Jeho role při hubnutí je tedy více než rozhodující.
Pro hubnutí je tedy potřeba zvýšit hodnotu bazálního metabolismu, aby tělo více spalovalo přebytečné kalorie a uložené zásoby.

Proč je vysoký metabolismus výhodný?

Vyšší metabolismus znamená, že Vaše tělo vynaloží více energie. Proto nám umožňuje konzumovat více potravin nebo při menší dávce cvičení dosahovat stejných výsledků, přitom stále můžeme ztrácet tuk. 

Rychlost metabolismu je určena 3 faktory:

1. Množstvím energie, kterou tělo využívá - energii pro životní procesy, jako je například dýchání.
2. Množstvím energie, kterou spálíte během fyzické aktivity.
3. Množstvím energie, kterou spálíte při trávení potravy.

Co ovlivňuje bazální metabolismus?
Hodnota bazálního metabolismu je individuální u každého člověka a je ovlivněna mnoha faktory - věkem, pohlavím, tělesnou strukturou, tělesnou teplotou, zdravotním stavem, fyzickou kondicí, množstvím svalové hmoty, výškou, ale také geneticky. Energetický výdej je nejvyšší během dětství a dospívání, v průběhu těhotenství a kojení. S rostoucím věkem hodnota bazálního metabolismu klesá, a právě proto přibýváme na váze. Dědičnost se často podepisuje na tom, zda si budeme moci „dopřávat“ nebo se budeme muset neustále „hlídat“. Ovlivňují ho však i další faktory jako např. stres. Organismus pod vlivem negativních emocí a stresu produkuje hormon kortizol, který má vliv na ukládání tuků a samozřejmě ovlivňuje i cévní systém (způsobuje stahování cév). Součástí správného fungování je i dostatek životně důležitých látek – vitaminů, minerálů, vlákniny, stopových prvků atd.
Rychlost bazálního metabolismu je řízena hormonem štítné žlázy. Pokud tedy bojujete nevysvětlitelně s nadváhou, nechte si zkontrolovat hormony štítné žlázy. Právě na nich do značné míry závisí, jak budeme s načerpanou energií v těle hospodařit.

Jak tedy zvýšit Váš metabolismus?

Hlídejte si trávení
Omezte potraviny, které příliš zatěžují Vaše trávení. Naopak více konzumujte vlákninu, z kterou má tělo „větší práci“.
 

Pozor na játra
Játra jsou důležitá pro trávení. Jejich snížená funkce může mít za následek nízký metabolismus, ukládání tuků a třeba i otoky různých částí těla.
 

Jezte často, ale malé porce
Tím, že budete jíst častěji, ale menší jídla, můžete průběžně zásobovat tělo důležitými živinami. Také ho donutíte k trávení a zpracovávání živin, což bude mít příznivý účinek na zrychlení metabolismu.
 

Jezte spíše v průběhu dne
Můžete hubnout lépe tím, že bohatě posnídáte a poobědváte, ale večeře bude lehká.
 

Zvyšte fyzickou aktivitu
Aerobní cvičení, které zvyšuje srdeční frekvenci, podle odborníků zvyšuje i metabolismus, a to na několik hodin, protože svaly musí spalovat kalorie při své regeneraci.
Navíc si ale při cvičení vybudujete svaly, které samy o sobě potřebují víc energie na svou záchovu než tuk. Čím více svalů člověk má, tím větší je jeho metabolický výdej.

Dodržujte pitný režim
Metabolismus podpoříte i pravidelným příjmem tekutin. Vůbec nejideálnější tekutinou pro náš organismus je čistá voda, které bychom měli vypít až osm sklenic denně. Navíc, pokud bude studená, tělo spálí jejím zpracováním i nějaké ty kalorie, protože si ji bude muset ohřát tzv. na provozní teplotu. A jeden malý fígl – pokud ráno vypijeme sklenici vody s trochou šťávy z čerstvého citronu, urychlíme tím metabolismus ještě více.

Obávaný jojo efekt: Proč vzniká?

Tělo sníží následkem nevhodné diety bazální metabolismus a zpomalí celkově metabolismus. Když se pak po ukončení tvrdého režimu vrátíme k normálu, začneme pomalu zase ztracené kilogramy nabírat, neboť tělo ukládá, co mu síly stačí (v panice, že zase bude hladovět). Nadstavbou k této situaci je ještě pocit beznaděje, že nemělo snažení cenu. A co se stane, když máme pocit, že se nic nedaří? Obvykle jíme a jíme. V našich stravovacích principech toto nenastává, jelikož to nejsou hladovky, ale vhodně sestavené jídelníčky, které dodají tělu co potřebuje, zkuste projekt Povánoční hubnutí a nezačínejte Nový rok nějakou zázračnou dietou....

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce