Jak hezky naservírovat jídlo?

Říká se, že jíme i očima.
Pokrm, který vypadá už k na první pohled přitažlivě, v nás určitě vzbudí mnohem větší chuť, než ten nepříliš úhledně navršený na talíři. Má-li jídlo vypadat opravdu výjimečně, zkuste ho i tak naservírovat. Servírovat zajímavě upravené pokrmy není ovšem žádná „věda“.

Množství přijaté energie je samozřejmě přímo úměrné i velikosti porce, kterou sníme. A jaké množství jídla zkonzumujeme v jedné porci je, do jisté míry, dáno i způsobem, jakým se nabízí a servíruje. Pokud sníme stejné množství jídla v poklusu z papírového tácku, zasytí nás psychicky daleko méně, než když ho hezky upravíme, pěkně prostřeme a v příjemné pohodě vychutnáme.

Pohrávejte si s kontrastními barvami a strukturami, abyste z prezentace vytěžili maximum. Nakonec vše doplňte voňavými bylinkami a kořením, čímž povýšíte na další úroveň.

Jak tedy „udělat z komára velblouda"? Zde je pár rad:

1. Porcelán

Zkuste si jídlo naservírovat na svůj nejhezčí porcelán – nevypadají i běžná kuřecí prsa lákavěji? Naservírujte si jídlo jako zámeckou hostinu.
Pokud jste na pochybách s barvou talířů, vždy volte bílé talíře. Ty vizuálně nesoupeří s podávaným jídlem, naopak, poskytují žádoucí kontrast - barvy na nich vypadají zářivější a textura výraznější.

"Grilled Ling Cod" od "Prayitno / Thank you for (4 millions Smile views" licencováno podle CCBY2.0.

2. Doplňky

Nezapomeňte také na zbytek stolu. Příbory, sklo, ubrus a prostírání, to všechno může umocnit celkový zážitek z jídla.

3. Kombinujte barvy

Vyhněte se jednobarevnému schématu. Porce jídla na talíři vypadá lákavě, pokud je plná kontrastů barev. Přidejte na těstoviny zdravé zelené pesto a pokrájená cherry rajčátka a hned bude zážitek z jídla úplně jiný. Plátek masa lze doplnit různobarevnou zeleninou jako je zelená, oranžová, žlutá a červená. I brambory posypané čerstvou petrželkou vypadají hned přitažlivěji.

"Avocado Pesto Pasta" od "tomatoes and friends" licencováno podle CCBY2.0.

4. Experimentujte se zajímavými tvary

Můžete například zeleninu nakrájet na různé tvary, aby sama o sobě vynikla. Na rýži nebo šťouchané brambory můžete použít tvořítko a tvarovat tak kopečky. Právě fantazií můžeme někdy „dohnat" použití obyčejnějších surovin. Například běžnou svačinu - krajíček chleba, máslo, kousek papriky a list salátu - přetvoříme pomocí párátka nebo špejle v hezkou lodičku s napnutou plachtou. Vděčnými pomůckami nám také budou drobná tvarovaná vykrajovátka. Do polévky s nimi můžeme vypichovat ozdobné tvary z nudlového těsta nebo zeleniny (vařené i syrové) i z lístků bylinek.
Podobně lze zdobit i předkrmy či hlavní jídla.

5. Množství

Naše oči se dají snadno oklamat. Před servírováním jídlo upravte na menší kousky – bude Vám ho připadat hned více. Pokud ho budete jíst pomalu, dříve si uvědomíte pocit nasycení a nesníte tak velké množství.

 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce