6 pravidel, jak se propít k jarní očistě organismu

Jak na to?

V průběhu jarní detoxikace těla je potřeba postupně zvýšit příjem tekutin. Správný pitný režim je naprosto klíčový.
Díky upravenému jídelníčku a případně pití očistných bylinných čajů a preparátů začne tělo uvolňovat usazené škodliviny, které je potřeba co nejdříve vyloučit, aby přílišně nezatěžovaly ledviny, játra a další důležité orgány.

1. Prvním pravidlem je: Dodržujte pitný režim nejlépe formou neperlivé vody

- nic překvapivého, ale při očistě organismu to platí dvojnásobně. Když pijete jenom ve chvíli, kdy už máte žízeň, je to pozdě. V takovou chvíli už totiž začíná být Vaše tělo dehydratované. Je důležité pít často a pravidelně. Nedostatek, ale i přebytek tekutin, zatěžuje ledviny i lymfatický systém.

2. Citronový životabudič

Zkuste zařadit tento „nakopávač“ k zahájení každého dne. Pití teplé vody s citrónem nalačno nastartuje Vaše zažívání a odstraňování nečistit z těla.

Pokud chcete vědět o tomto "nápoji" více, stačí přejít na článek: Citrón - pomocník nejen proti nachlazení

3. Využívejte síly zeleninových šťáv

Protože právě na jaře už začíná být dostupná první jarní zelenina, je vhodné doplnit očistu těla o zeleninové šťávy, které Vám dodají mnoho vitamínů a enzymů. Vhodnější je vytvoření smoothie (mixování celých kusů) než odšťavení, protože jen tak získáte ze zeleniny větší množství vlákniny.

Doporučená je například kombinace brokolice, červené řepy, celeru, mrkve, papriky, okurky, petržele, kedlubny, kapusty, stroužek česneku, popřípadě přidat trochu zázvoru. Tato směs šťáv se dostane do krevního oběhu během několika minut a tělo se zaplaví obrovským přílivem vitamínů, minerálů, enzymů a detoxikace se velmi urychlí.

Mezi další zeleninu která patří k jarní očistě těla i ducha můžeme zařadit červenou řepu. Je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, obsahuje také selen a antioxidanty.

Vhodná je i mrkev, která mimo jiné působí velmi močopudně a projímavě, a tak je výborným prostředkem pro harmonizaci střevní mikroflóry. Mrkvová šťáva obsahuje poměrně velké množství vápníku a beta karotenu.

Ale pozor: Při každodenním pití šťáv se začne Vaše tělo čistit, detoxikovat. Je možné, že se u Vás přechodně projeví některé známky toho, že se z Vašeho těla vyplavují škodlivé látky: vyrážky, pocení, průjmy, únava...takže opatrně.

4. Vyzkoušejte pročišťující bylinkové čaje a kapky

Zaměřte se také na očistné bylinné čaje a kapky - vhodná je máta, kopřiva, pampeliška, ostropestřec mariánský a namíchané bylinné čisticí směsi.
Naše játra jsou ta nejlepší detoxikační laboratoř. Chcete-li přirozeným způsobem podpořit jejich detoxikační funkci, tak občas používejte právě bylinu ostropestřec.

Další bylinou, která povzbuzuje látkovou výměnu a podporuje vylučování škodlivin z těla, je kopřiva.

5. Zelený čaj

V jarním období je také velmi vhodné popíjet zelený čaj, který obsahuje velké množství antioxidantů a podporuje trávení. Tento druh čaje na rozdíl od kávy upravuje krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu. Jeho pravidelné pití navíc pomáhá nastartovat metabolismus.

6. Bez alkoholu

Zkuste se zcela obejít bez alkoholu, kávy a kofeinových nápojů.

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce