20. díl seriálu JAK VYBÍRAT...MED

Pár včelařských rad 

Pár vodítek už při pohledu na sklenici

1. Většina nekvalitních medů má vyšší obsah vody, což můžeme poznat i v zavřené sklenici - když ji nakloníme, med uvnitř by se neměl přelévat příliš rychle. Pokud med teče jako voda kvalitní není.

2. Dalším důležitým vodítkem při nákupu jsou údaje na etiketě výrobku.

Povinné údaje na etiketě jsou dva - původ medu a země jeho původu.

Květový či medovicový?
Z tohoto označení poznáme, zda med včely sbírají přímo ze ze sladkého nektaru květů (květový = světlý), anebo z medovice (medovicový = tmavý), což je sladká šťáva z výměšků hmyzu sajícího mízu rostlin. Toto povinné označení nemůže být nahrazeno slovy luční“ nebo lesní“.

Země původu označuje, kde byl med získán.
V supermarketech a dal
ších obchodech často narazíme na směsi medů z různých zemí, které mohou být velmi daleko od sebe, dokonce až na jiném kontinentě, ale to legislativa povoluje, musíte si na to dát pozor Vy při nákupu.

  • Pokud jde o směs medů z více zemí Evropské unie, označuje se názvem směs medů ze zemí ES“.
  • Je-li jiných států musí být na výrobku uvedeno směs medů ze zemí mimo ES“.
  • Třetí možností pak je směs medů ze zemí ES a ze zemí mimo ES“.
  • Dále se musí uvádět, zda med pochází z regionů s tropickým klimatem. Tento med má pak méně přísný limit na jeden z klíčových ukazatelů kvality medu, a to je obsah hydroxymethylfurfuralu (HMF), což je látka, která vzniká stárnutím medu či jeho nešetrným zahřátím v průběhu jeho zpracování. Takový med ztrácí svoji biologickou hodnotu a významně se snižuje i obsah zdraví prospěšných látek. V tropickém“ medu smí být dvakrát více HMF než v medu z jiných klimatických pásem.

Botanický druh rostlin, z nichž med pochází, je označení nepovinné.

Antibiotika k léčbě včel jsou v Evropské unii zakázána a jejich rezidua se nesmí vyskytovat ani v medu z mimounijních států.

3. Dalším vodítkem je jeho cena - pokud je med příliš levný, je to podezřelé a určitě nebude kvalitní.

4. Co poznáme po otevření sklenice?
Ze lžičky stékající med zpět do skleničky, by měl by měl tvořit zřetelné záhyby jakési "mašličky".

Co je pastovaný nebo pastový med?

Pastový nebo také krémový med je vlastně rychle zkrystalizovaný med. Čím rychleji krystalizace proběhla, tím jsou cukerné krystalky menší.

Med a falšování

Med je přírodní produkt vytvořený včelami. Není dovoleno do něj nic přidávat či jej něčím nastavovat. Falšování a pozměňování medu je striktně zakázáno. Med nesmí mít ani žádné cizí příchutě či pachy, ani začít kvasit nebo pěnit.

O tom, že se tak ale děje, svědčí ale mnoho testů i stále nová a nová zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Takže jedninou jistotou zůstává: "Kupovat med přímo od včelaře! "
Vyberte si seriózního v
čelaře, vyzkoušejte jeho med, a pokud Vám chutná, staňte se jeho stálým zákazníkem.

Med z obchodu

Pokud musíte koupit med v běžném obchodě, dejte přednost tomu českému. Medy z cizích států mívají přidané různé sirupy a konzervanty, tudíž nepatří mezi kvalitní. Hledejte med, který má alespoň náznak cukernatění.

Cukernatění není závada

Krystalizace (tuhnutí, cukernatění) medu je zcela přirozený jev, žádná závada to není. Naopak je známkou, že med výrobce neošidil. Rychlost krystalizace závisí na druhu medu - řepkový krystalizuje velmi rychle, ale například akátový vydrží tekutý skoro celý rok.

Jak udělat z zkrystalovaného medu ten tekutý?

V první řadě to není vůbec potřeba - vždyť si namazat nebo dát do čaje můžete i ten krystalický, ale pokud přece jen chcete, tak to dělejte hlavně, co nejšetrněji - ve vodní lázni při teplotě do 50 °C (co vydrží lidská ruka). Snížite si ale tak biologickou hodnotu a zvýšíte množství HMF.

Jak se k medu doma chovat?

Med je velmi trvanlivá potravina, na kvalitě mu ubírá jen světlo a přílišné teplo. Také mu neprospívá vlhkost. Velmi snadno ji váže ze vzduchu, a pak má tendenci kvasit, proto po každém použití sklenice pečlivě uzavřete a skladujte na suchém, tmavém a chladném (do 15 °C) místě.

TAK HURÁ KE VČELAŘIsmiley.

 

Datum: 
Pátek, 22 Květen, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce