18. díl seriálu JAK VYBÍRAT...VÝROBKY Z OVOCE - SUŠENÉ OVOCE

Sušené ovoce je oblíbenou pochoutkou řady lidí. Doporučuje se například jako náhrada za klasické „nezdravé” sladkosti. Dietologové všeobecně ale jeho častou konzumaci příliš nedoporučují, neboť takové ovoce obsahuje hodně cukru. Ale občas proč ne...

Výhody a nevýhody sušeného ovoce

Výhody:

- Velkou výhodou sušených plodů je, že má vysoký obsah vlákniny. Díky ní se budte cítit více nasycení, a proto také nepotřebujete konzumovat takové množství jídla k potlačení hladu.

- Je plné výživných látek - stejně jako čerstvé ovoce sušené ovoce obsahuje mnoho minerálních látek, stopových prvků,vitamínů a antioxidantů, které chrání organismus před působením volných radikálů. Obsahuje třeba draslík, železo, hořčík, vitamín A. Meruňky jsou například bohatým zdrojem hořčíku, vápníku, zinku a železa.

Nevýhody:

- Největším rizikem při konzumaci sušených plodů je poměrně vysoká energetická hodnota. 

- Sušením se snižuje podíl vody v ovoci a přímoúměrně se tak zvyšuje obsah sacharidů. Proto si ke zdravému stravování rozhodně vybírejte raději druhy bez přidaného cukru (cukr je přidáván ke kandovanému ovoci).  

Vybírejte si to správné

I mezi sušeným ovocem jsou rozdíly. Například u sušených švestek vědci zjistili, že jejich konzumace může dokonce s hubnutím pomoci - působí mírně projímavě a zmírní chutě a pocity hladu.  

Při výběru dávejte pozor i na ovoce sušené za pomocí oxidu siřičitého, který se používá jako konzervační prostředek. Obsahuje ho většina běžně dostupného sušeného ovoce (E 220).
Tato chemická látka se používá hlavně kvůli vzhledu ovoce - nedovolí totiž ovoci zhnědnout a to si tak zachovává atraktivní vzhled a barvu. Toto činidlo může u někoho vyvolat nežádoucí alergickou reakci v podobě svědění, otoků, průjmu a dušnosti.

Je-li ovoce sířené, je třeba ho před jídlem propláchnout horkou vodou. 

Máte ale i jinou možnost, a to koupit si bioprodukt. Bude sice dražší a trochu nevzhledný, zato bez chemie.
Další variantou je nasušit si ovoce doma v sušičce nebo v troubě.

Hlídejte si množství

Sušeného ovoce se nemusíte úplně vzdát, ale nic nepřehánějte. Když si sem tam zobnete nějaké to ovoce, chybu rozhodně neuděláte, ale nesnězte celý sáček.

Další pomoc pro mlsaly

Zkuste sušené ovoce zkombinovat s jogurtem nebo tvarohem. Snížíte tak glykemický index a svačinka Vás tak zasytí na delší dobu.

Ovoce sušené mrazem
Nebo vyzkoušejte ovoce sušené mrazem (lyofilozované). Je dražší, ale není v k němu přidaný cukr, díky šetrnému zpracování si zachovává kolem 90 % původních vlastností – tvar, barvu, aroma, vitamíny i nutriční hodnoty.

Zdroj:
Vím, co jím. Naučte se vybírat sušené ovoce. http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/Naucte-se-vybirat-susene-ovoce__s639x8085.html

 

Datum: 
Sobota, 9 Květen, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce