18. díl seriálu JAK VYBÍRAT...VÝROBKY Z OVOCE

Začneme džemem

Možná se neorientujete v názvech marmeláda, džem nebo třeba ovocná směs.

Jak vybrat opravdu KVALITNÍ DŽEM Z OVOCE? A ne jen hromadu cukru s příchutí ovoce? Dáme Vám pár rad, jak se v regálu se skleničkami s obrázky šťavnatého ovoce vyznat.

Co je to džem/marmeláda?

Džem je rosolovitá hmota vyráběná ze zralého ovoce, lisováním a vařením za přidání vody a cukru.
Džem může být vyroben z jakéhokoli druhu ovoce.
Oproti tomu marmeláda může být vyrobena jen z citrusových plodů.

  • V džemech musí být všeobecně podíl ovoce minimálně 35 gramů/100 gramů.
  • Pak existují ještě nadstandardní označení - výběrové nebo extra, v nich musí být podíl ovocné složky minimálně 45 gramů/100 gramů.
  • Džemy z určitého vyjmenovaného druhu ovoce ve vyhlášce mohou mít stanoven i jiný závazný podíl tohoto ovoce (např. rybíz, šípek, jeřabiny,…).
  • V marmeládách je minimální poměr ovocné citrusové složky 20 gramů/100 gramů.

Džemy a marmelády obsahují hodně cukru, v tomto případě slouží ale cukr slouží spíše jako přirozený konzervant, takže pokud si vyberete kvalitní výrobek, který obsahuje co nejvyšší podíl ovoce, není třeba džem úplně z jídelníčku vynechat, ale pozor na množství…

Čeho si při nákupu všímat?

1.) Skutečné použité množství ovocné složky - toto množství by mělo být co nejvyšší.

2.) Složení - chemické konzervanty ani syntetická barviva nejsou v džemech povoleny. Potravinářská vyhláška povoluje jejich přibarvení ovocnou šťávou. Z dalších povolených přísad je to citronová šťáva, jako želírující látka pektin a jako odpěňovač tuky.

3.) Podíl cukru ve výrobku

4.) Označení – džem/ marmeláda /ovocná směs/ ovocná pochoutka/ a další označení. Výrobci se použitím názvů ovocná směs, pochoutka a mnoho dalších vyhýbají přísným pravidlům a tyto výrobky pak mohou obsahovat "skoro cokoli".

5.) Datum spotřeby a podmínky skladování

6.) Speciální druhyve výrobku s označením „bez cukru“ je cukr nahrazen přírodními sladidly, takže je pořád energetická hodnota tohoto výrobku vysoká.

Co povidla?

Jinou ovocnou pochoutkou jsou povidla. Asi se Vám vybaví hned fialová švestková povidla. Povidla se mohou ale vyrábět také z hrušek, jablek nebo dokonce z bezinek. Čím se tedy liší povidla od džemu? Povidla musí obsahovat podstatně více ovoce – pro ta čistě švestková slazená je minimální hmotnostní podíl ovoce v 1 kg potraviny 1700 g. Při výrobě se z plodů odpařuje voda a směs pak houstne. 

A co kompoty?

Ovoce je vždy nejlepší jíst v syrovém stavu. Na kandované ovoce nebo kompoty si při redukci váhy raději nechte zajít chuť. Jednak se při úpravě ovoce ztrácí vitamíny, enzymy a minerální látky, ale také dochází ke zvyšování glykemického indexu a při přidání cukru i k navyšování energetické hodnoty.

Abych Vás moc nezahltila informacemi o sušeném ovoci si budete moci přečíst v zítřejším článku.

Datum: 
Pátek, 8 Květen, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce