17. díl seriálu JAK VYBÍRAT...OVOCE

Určitě víte, že ovoce do zdravého pestrého jídelníčku patří.
Proč? 

Dodává našemu tělu mimo jiné mnoho vitamínů, minerálních látek,rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Drobným uskalím je, že obsahuje hlavně jednoduché cukry. S výjimkou avokáda je ovce chudé na tuky a bílkoviny. Čerstvé ovoce obsahuje také velké množství antioxidantů. Dále jsou v ovoci četná přírodní barviva a enzymy.
Mezi důležité vitamíny které ovoce našemu tělu dodává patří vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E.
Z minerálních látek je to hlavně železo, vápník, draslík, hořčík a sodík.

V první řadě bychom měli jíst ovoce v čerstvém stavu, bez zvláštních úprav, jinak ztrácíme zbytečně významné látky.

Jeho konzumace by měla být pravidelná, přibližně 300 g denně.

Základní rady pro nákup ovoce:

1.) Při výběru ovoce a zeleniny se řiďte sezónou. Mimo sezónu nelze očekávat kvalitní a také ne zrovna nejlevnější ovoce. Proto se snažte vždy kupovat sezónní ovoce v množství, které spotřebujete.

2.) Vybírejte podle vůně. Zralé ovoce lákavě voní, tzv. podtržené ovoce intenzivní vůni nikdy nezíská.

3.) Vždy kupujte celé plody.

4.) Vybírejte i očima. Ovoce musí vypadat čerstvě a zdravě, bez hniloby nebo plísně.

5.) Pamatujte si, že ne vždy jsou ty největší a nejhezčí kusy i chuťově nejlepší. Jejich dokonalého vzhledu se mnohdy dosahuje použitím většího množství chemických látek při pěstování. 

Na co si dát pozor u konkrétních druhů ovoce?

Jádroviny

Jablka: Dobrá jablka voní, nejsou otlučená a mají pevnou slupku beze skvrn. Potlučené jablko poznáte podle hnědého odstínu v postižených místech, která jsou na dotek měkká.

Hrušky: Dozrálé hrušky mají mít pevnou, lehce poddajnou slupku. Přezrálé hrušky bývají zcvrklé nebo suché. A začínají od stopky hnědnout. 

Peckoviny

Broskve: Broskve bývají často podtržené – trhají se ještě za zelena s tím, že dojdou, pak jsou ale chuťově mdlé. Přezrálé broskve jsou obvykle příliš měkké a mají viditelné otlačeniny.

Meruňky: Meruňky se zpravidla sklízí ještě zcela nedozrálé. Správně dozrálá meruňka musí mít pevnou slupku a zlatavě oranžovou barvu. Vyhněte se zeleným a světle žlutým a velmi tvrdým, nebo naopak měkkým kusům.

Nektarinky: Jejich povrch musí být pevný, ale ne tvrdý. Přezrálé plody mívají otlačeniny a na dotek jsou příliš měkké.

Švestky: Zralé švestky by měly být plně vybarvené a na stisk lehce poddajné. Nevyzrálé švestky jsou tvrdé, přezrálé naopak velmi měkké, puklé nebo zcvrklé.

Třešně: Špatné kusy bývají malé, tvrdé nebo naopak příliš měkké a můžete na nich pozorovat hnědé flíčky.

Bobulové ovoce

Rybíz, borůvky, jahody, maliny: Dávejte pozor na nahnilé kusy a plíseň. Velmi často bývají nedozrálé. Doma Vám už většinou nedozrají.

Hroznové víno: Vybírejte hrozny s kulatými a pevnými plody. Čím snáze jde kulička oddělit od hroznu, tím hůře. Nahnědlé hrozny, ze kterých plody samy odpadávají, určitě nekupujte.

Citrusy

Citróny: Slupka by měla být hladká a lesklá. Správná barva je sytě žlutá, šedý odstín nebo pohmožděniny značí nekvalitní kus. Po přivonění k citrónu byste neměli cítit nakyslý, chemický zápach.

Mandarinky: Správně vyzrálá mandarinka má žlutou až oranžovou barvu a tenkou, lesklou kůru. Přezrálé mandarinky jsou velmi měkké na dotek a jejich kůra je suchá. Hlavní sezóna mandarinek je v zimních měsících.

Pomeranče: Zdravé pomeranče mají jasnou barvu a jemnou kůru. Přezrálý pomeranč poznáte podle mdlé barvy a suché, drsné kůry. 

Exotické ovoce

Většina exotických plodů - mango, banán, ananas, kiwi - nepatří do lednice. 

Ananas: Správně vyzrálý ananas musí krásně vonět, mít zlatavou barvu a na dotek má být relativně měkký. Zkuste si odtrhnout list – čím snáze jde list oddělit, tím zralejší ananas je. Naopak nepříjemná vůně a tmavší skvrny po stranách jsou znakem postupující hniloby. 

Avokádo: Správné dozrálé avokádo má hladký povrch a slupka je jemně poddajná. Barva by měla být od zelené až po černou. Přezrálé avokádo má pukliny a tmavé, na dotek měkké skvrny. Pokud koupíte avokádo nedozrálé, doma Vám snadno dozraje, pokud ho dáte do sáčku s jiným ovocem.

Banány: Banány, které jsou dodávány do Evropy se sklízejí nezralé a dozrávají během přepravy. Plně zralý banán je žlutý, nejsou na něm žádná zelená místa a na slupce jsou malé tmavě hnědé skvrny.

Kiwi: Kiwi se téměř vždy podtrhávají, ale obvykle dozrají bez problémů. Přezrálé kiwi poznáte snadno – je seschlé, příliš měkké a je na něm viditelná plíseň. Nevadí, když koupíte tvrdé kiwi. Po několika dnech může dozrát (ale ne v lednici).

Mango: I manga se většinou sklízí nedozrálé a tak většinou nemá šanci nabýt plné chuti. Plně dozrálé mango voní, má měkkou a poddajnou slupku. Přezrálé mango poznáte podle drobných černých skvrn a viditelných otlačenin.

Ovoce při hubnutí... Jezte správné druhy ve správný čas

Odpověď na otázku, zda jíst ovoce během redukce hmotnosti zní: Ano. Důležité ale je, jaké ovoce a v jakou dobu jíte.
Zakazování si potravin totiž rozhodně není správnou volbou směřující k trvalému zvabeví se kil. Nesmíte zapomínat, že jedinou cestou k trvalému udržení optimální hmotnosti, je pestrý a vyvážený jídelníček.

Nejlepší dobou na ovocnou svačinku je dopoledne. Pokud se chystáte odpoledne sportovat, můžete si ho dát i k odpolední svačině, protože přijatou energii spálíte.

Vhodné je kombinovat ovoce s mléčnými výrobky, jako je například jogurt nebo tvaroh, protože samotné ovoce Vás moc nezasytí. 

 

Datum: 
Pátek, 1 Květen, 2015

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce