Význam pravidelného stravovacího režimu v dietních režimech

Výživa je jedním z nejdůležitějších činitelů zevního prostředí ovlivňujících vývoj a zdraví člověka.
Jde o souhrn pochodů, při kterých organismus přijímá, zpracovává a využívá potravu, tzn. látky nutné k růstu, obnově a udržení funkcí organismu.
Úlohou výživy je tedy zabezpečit živiny a látky nutné pro tvorbu a obnovu tkání v celém organismu a poskytovat energii pro činnost všech orgánů.
Důležité je aby byly důležité látky tělu dodávány pravidelně, aby je tělo mohlo lépe využít.

Při redukci hmotnosti je pravidelný stravovací režim zvlášť důležitý.
A to hlavně proto, aby tělo nešetřilo energií a nedrželo si tuk v tukových zásobách, nesmí dlouho hladovět, potom si ukládá tuk „na horší časy“.
Ideální je rozdělit si přísun energie do 5 menších dávek denně.
Mezi jednotlivými jídly je dobré udržovat odstup 3 – 4 hodiny. Po lehčím jídle (např. samotné ovoce) lze jíst za 1 – 2 hodiny. Pokud zařadíte jednotlivá jídla příliš brzy po sobě, tělu je vlastně neustále dodávána energie a nemá proč čerpat ze zásob (zastavuje se uvolňování tuků z tukových buněk), což je také špatně, protože nebudete hubnout, nebude důvod cokoliv spotřebovávat.
Při delším nejezení (nad 4 hodiny) zase dochází k využívání energie z svalové tkáně, potom hubneme, ale jsou to svaly, které potřebujeme, pokud potom začneme více jíst, energie se nám uloží – ale v námi tak nenáviděných tucích.
Lidé, kteří pravidelně snídají a dokážou si rozložit celodenní příjem energie, mají podstatně menší pravděpodobnost, že jim bude kolísat hladina cukru v krvi a objeví se pocity hladu a chutě. Tito lidé dokážou lépe redukovat svoji hmotnost a následně si ji udržet.
Navíc při hladovění a dlouhých pauzách mezi jídly si náš metabolismus na tento způsob výživy přivykne a zpomalí se a budete mít o moc větší práci ho „rozhýbat“ a přinutit k „práci“.
Když se snažíte dohnat denní deficit večer, přirozená reakce těla velí uložit nabytou energii do tuků. Pokud se takto člověk stravuje delší dobu dochází k znatelnému nepoměru v podílu svalu a tuku.

Pro sportující osoby je pravidelný příjem živin také velmi důležitý. Nepravidelný režim znehodnocuje Vaše tréninkové úsilí, protože nehubnete tuky, ale spotřebováváte si svaly.

Jak bychom měli tedy příjem živin a energie správně rozložit? 

SNÍDANĚ:
- má tvořit přibližně 20 až 25 % denního energetického příjmu.

Po noční pauze potřebujeme přijmout dostatek energie, doplnit živiny i tekutiny. Největší chybou je úplně snídani vynechat – kdo ráno nezvládne sníst běžné jídlo, měl by alespoň doplnit tekutiny a bílkoviny (mléko, mléčný nápoj, koktejl z ovoce). Chybějící živiny a energii pak doplní větší dopolední svačinou. Snídaně nastartuje Vaše tělo pro celý den, proto chybějící nebo příliš malá snídaně přispívá k únavě, nesoustředění a horším pracovním výsledkům, popř. obezitě.

DOPOLEDNÍ SVAČINA:
- má představovat asi 10 až 15 % denního příjmu energie.

Pokud jsme měli malou snídani, doplníme chybějící energii a živiny. Po dostatečné snídani stačí obvykle lehká svačinka (pokud hodně aktivně nesportujeme).

OBĚD:
- Oběd by měl být zdrojem 30 až 35 % denní energie.

Měl by dodat všechny druhy živin – sacharidy s dostatkem vlákniny, tuky, bílkoviny, vitaminy i minerální látky.

ODPOLEDNÍ SVAČINA:
- měla by dodat přibližně 10 až 15 % denní energie.

VEČEŘE:
- měla by být zdrojem asi 15 až 20 % celkového příjmu energie.

Jistě že není třeba procenta striktně dodržovat, ale tato čísla by pro Vás měla být takovým vodítkem, jak pravidelně jíst.

 

 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce