Proč jíst bílky?

Taky si už říkáte proč se v sacharidových vlnách cpete pořád těmi vaječnými bílky? Vysvětlení je prosté – jde o ideální dietní potravinu bez tuků a s vhodným poměrem bílkovin.


"Whisked Egg Whites" od "Wilson Hui" licencováno pod CCBY2.0.

Průměrná váha slepičího vejce se pohybuje kolem 60 g (označováno jako hmotnostní skupina M). Největší podíl hmotnosti zaujímá bílek (58 % ), dále žloutek (31 % ) a nejméně skořápka (11 % ). Složení živin v bílku a žloutku je odlišné. Bílek obsahuje především vodu (88 % ) a bílkoviny (9 % ), zatímco žloutek obsahuje vody méně (51 % ), ale ve větší míře obsahuje tuk (31 % ).

Vaječný bílek obsahuje asi 40 různých bílkovin (např. ovoalbumin, ovotransferin, ovomukoid, avidin). Bílkoviny vejce jsou biologicky hodnotnější než bílkoviny masa nebo mléka. Vaječné bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Esenciální znamená, že jsou pro naše tělo nezbytné, ale tělo samo si je neumí vytvořit, a tak je musíme přijímat potravou. Je známo, že potraviny bohaté na bílkoviny mají vysokou syticí schopnost. Stravitelnost vaječných proteinů je 98 - 100%. 

Ve studii zaměřené na zkoumání vztahu konzumace vajec a tělesné hmotnosti bylo prokázáno, že konzumace vajec na snídani může vyvolat pocit sytosti a snížit tak příjem energie během dne, jiná studie prokázala podporu úbytku tělesné hmotnosti u osob s nadváhou při konzumaci vajec pět dnů v týdnu po dobu šesti týdnů

Některé bílkoviny vaječného bílku mohou vyvolávat alergickou reakci. V takovém případě je třeba vyloučit vejce z jídelníčku a při nakupování pečlivě sledovat složení potravin.

Zatímco ve vaječném bílku tuky nenajdeme, žloutek je jejich významným zdrojem.

Stravitelnost jednotlivých složek vajec je obecně vysoká, avšak je ovlivněna způsobem úpravy.

Vejce a cholesterol
Donedávna byla vejce považována za potravinu, která značně přispívá ke zvýšení hladiny krevního cholesterolu a tím zvyšuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Je pravda, že vejce obsahují cholesterolu nemálo, na druhou stranu obsahují i fosfolipidy, které vstřebávání cholesterolu brání, a polynenasycené mastné kyseliny řady n-3, které přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Podle současných poznatků přiměřená konzumace vajec v rámci pestré stravy nemá u většiny jedinců vliv na významné zvyšování hladin cholesterolu v krvi.

Zdroje:
- Víš, co jíš. http://www.viscojis.cz/vyziva/zakladni-ziviny/566-vejce-v-lidske-vyiv
- RATLIFF, J. et al. (2010). Consuming eggs for breakfast influences plasma glucose and ghrelin, while reducing energy intake during the next 24 hours in adult men. Nutrition Research 30(2):96-103.
 - VANDER, WAL JS et al. (2008). Egg breakfast enhances weight loss. International Journal of Obesity 32:1545-1551.
 - VANDER, WAL JS et al. (2005). Short-term effect of eggs on satiety in overweight and obese subjects. Journal of the American College of Nutrition 24:510-515.

 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce