"Éčka"

Jak se orientovat ve světě „Éček“?

Jsou všechna „Éčka“ špatná?

"Éčka" je lidový název pro látky, které se přidávají do potravin, aby vylepšily vlastnosti této potraviny.

Jiným názvem se tyto látky nazývají potravinářské přídatné látky (aditiva).

Jsou to chemické látky, které se přidávají do potravin kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti nebo vzhledu, konzistence, chutě, vůně, atd.

Označení E pro jednotlivé doplňky znamená, že daný doplněk je v rámci EU uznán jako zdravotně nezávadná látka, která je povolená k použití v potravinách za určitých stanovených podmínek. Není však žádný předpis na vhodné nebo nevhodné kombinace přídatných látek a to je tak vlastně ponechána na obezřetnosti zákazníků.

Z tohoto pohledu jsou nejlepší potraviny takové, které mají přídatných látek co nejméně.

Pokud je pro Vás důležitá zdravá výživa, je důležité se v éčkách orientovat.


"Phosphorous-label-620" od "parrishprintuplabsafety" licencováno pod CCBY2.0.

Éčka v potravinách mohou být označena na výrobku názvem látky (například kyselina citrónová) nebo písmenem E a číselným kódem (E330, E120, E151 apod.). Na obalu jsou éčka vyjmenovány podle množství v sestupném pořadí (od nejvyššího k nejmenšímu). Proto neznamená, že když nejsou na obale složky s označením E, éčka neobsahují. Zajímavé je, že pokud je složkou výrobku větší dávka takové přídatné látky, je uvedena plným názvem ve složení výrobku a spotřebitel se nad tím nepozastaví.

Déle jsou na etiketách uvedeny kategorie, do které případná látka patří např. antioxidanty, sladidla, barviva a mnoho dalších.

Pár slovy popíšu teď některé jednotlivé skupiny:

- antioxidanty: způsobují, že potraviny vydrží déle, zabraňují degradaci tuků(tzv. oxidaci tuků) a určitých vitamínů ve spojení s kyslíkem ve vzduchu. Oxidace způsobuje, že jídlo žlukne a ztrácí barvu. Do této kategorie můžeme zařadit na například: vitamin C, také nazývaný kyselina askorbová nebo E 300, který je neškodnou látkou, které se není třeba na obale obávat.

- barviva: někdy se používají, aby nahradila přírodní barvu, kterou potravina ztratila během zpracování nebo skladování, nebo dodávají výrobku jednotnou barvu. Příklad: karamel (E 150a), používaný ve výrobcích, jako jsou nealkoholické nápoje, ale také k dobarvení „zdravějších druhů“ pečiva. Zákazník si myslí, že jde o pečivo z tmavější celozrnné mouky místo toho je na tuto barvu obarveno.

- emulgátory, stabilizátory, želírovací látky a zahušťovadla: emulgátory, jako například lecitiny (E 322), pomáhají smísit složky potravin, které by se normálně oddělovaly, jako například olej a voda. Stabilizátory brání smíseným složkám potravin, aby se znovu oddělily. Jednou z běžných želírovacích látek je pektin (E 440), který se používá k výrobě džemu.

- zahušťovadla pomáhají zahustit potraviny.

- látky zvýrazňující chuť a vůni: zvýrazňují chuť potravin, aniž by k nim přidávaly svou vlastní chuť. Jako příklad lze uvést glutamát sodný (E 621), který se často přidává do průmyslově zpracovaných potravin, zvláště do instantních polévek, omáček a párků – této látce je se třeba vyhnout.

- konzervační přípravky: brání zkažení potravin. Většina výrobků, které mají dlouhou dobu trvanlivosti, obsahuje konzervanty, pokud nebyla použita jiná metoda jejich uchovávání – například zmrazení, sušení nebo konzervace. Například jde o sušené ovoce, které se často ošetřuje oxidem siřičitým (E 220), aby se zabránilo vzniku plísní nebo množení bakterií. Masné výrobky jako šunka, měkké salámy atd. se často ošetřují dusitanem a dusičnanem (E 249 až E 252) během výrobního procesu, přebytek těchto látek také není vhodný pro lidské zdraví.

- sladidla: často se používají místo cukru ve výrobcích, jako jsou jogurty a žvýkačky. Příklady: aspartam (E 951), sacharin (E 954), acesulfam K (E 950) a sorbitol (E 420)

- modifikované škroby látky získávané chemickým zpracováním z jedlých škrobů. Používají se na zahušťování potravin jako jsou například jogurty. Pokud tyto látky ve složení objevíte raději je nekupujte.

K informacím o škodlivosti, účincích a významu těchto látek bylo vytvořeno spoustu webů. Nejkompletnější informace můžete najít na webu: www.emulgatory.cz

Tento web obsahuje nejkompletnější informace o "Éčkách" - u každého z nich se dozvíte, k čemu se používá, jak se vyrábí a především jestli je to látka bezproblémová nebo je kontroverzní a měli bychom si na ni dávat pozor.

K dispozici na tomto webu je i mobilní aplikace pro mobilní telefony. Stačí naskenovat čárový kód a hned víte co daná potravina obsahuje - včetně Éček. Aplikace Nutriatlas je zdarma a je k dispozici pro Android i Apple.

 

Obecnou poučkou je - kupovat potraviny co nejméně chemicky upravované (málo přídatných látek), nejlépe čerstvé, nijak konzervované.

 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce