10 omylů a mýtů ve "zdravé" výživě

Přinášíme Vám desítku nejčastějších omylů a mýtů, které mohou být příčinou nevyváženosti naší stravy.

Nedopouštíte se zbytečných omylů? Jaké jsou časté mýty ve „zdravé“ výživě:

1. Všechny tučné potraviny musím vyloučit ze svého jídelníčku

Neexistují potraviny, které by byly špatné jen proto, že jsou tučné, nebo „dobré“ potraviny, jelikož jsou bez tuku. Záleží pouze na tom, v jakém množství je konzumujeme. Tučnějším potravinám (ořechy, avokádo, červená masa, sýry apod.) se nevyhýbejte zcela, ale jezte jich tím míň, čím vyšší množství tuku obsahují. Nevynechávejte je z jídelníčku úplně, protože i tuky jsou nezbytnou živinou, díky níž se hormony a některé vitamíny stávají účinnými. I díky potravinám s tukem je náš jídelníček pestrý a chuťově zajímavý.

"Avocado 2" od "HarmonyRae" licencováno podle CCBY2.0.

2. Když nebudu jíst, zhubnu

Pravdou je, že když člověk drží hladovku, tak hubne, protože lidské tělo potřebuje pro své fungování nepřetržitý přísun energie. Při nedostatku jídla začne tělo využívat své energetické zásoby – ať už ve formě cukrů, bílkovin nebo tuků. Lidské tělo pak různými mechanismy velmi rychle začne šetřit energií – sníží se tzv. bazální metabolismus. Každá hladovka ale jednou končí. Lidské tělo, které hladovělo, po požití například velkého množství mastného jídla nebo jiného jídla, neumí najednou tuto potravu zpracovat. Dochází k bolestem žaludku, dále se mohou objevit další trávící obtíže. Pokud po hladovce začneme jíst stejným způsobem jako před ní, váha se velmi rychle vrátí zpět a často je ještě vyšší než před hladovkou. Lidské tělo stresováno hladověním si přijatou potravu radši ukládá do zásob – zejména tukových, kdyby opět přišlo období hladovění.

3. Jíst po setmění se nesmí

Na tomto mýtu je trocha pravdy. Vychází z toho, že když nebudeme po setmění jíst (často je doporučovaná 17. hodina), tak máme větší šanci zhubnout, protože hlavní problém tkví v tom, že mnoho z nás bezmyšlenkovitě večer při televizi sní různé pochutiny.  Z lékařského hlediska je víceméně jedno, zda poslední jídlo budete jíst v 17 nebo v 19 hodin. Důležitá je energetická hodnota požitého jídla. Obecně se doporučuje nejíst cca 2 až 3 hodiny před spaním.

4. Obezitou trpí v rodině všichni, takže s tím nic nenadělám

Toto je velmi častý argument obézních lidí – celá rodina trpí obezitou, tak s tím nic nenadělám. Pravdou je, že člověk dědí dispozice k obezitě, cukrovce, nádorům apod., ale tyto geny, pokud jim nedáme příležitost, se vůbec nemusí projevit nebo pouze v omezené míře. To znamená, že pokud jsou obézní rodiče, my sami obézní být nemusíme, pokud se budeme racionálně stravovat a k tomu se přiměřeně pohybovat.

5. Nízkotučné potraviny

Za nízkotučné potraviny se považují takové, které v jedné porci obsahují méně než 3 g tuku. Sklenice s 200 ml 2% mléka obsahuje 4 g tuku a 103 kcal energie. Z tohoto hlediska se tedy nejedná o nízkotučné mléko, ale v nejlepším případě o mléko se sníženým obsahem tuku (jedna porce, tj. 200 ml, plnotučného mléka obsahuje 7,6 % tuku a 134 kcal energie).

6. Balené potraviny na etiketě označené jako netučné nebo se sníženým obsahem tuku mají vždycky menší energetický obsah než jiné potraviny

U některých potravin se výrobci skutečně snaží odstranit část tukového obsahu. Tím se ale mnohdy zhorší chuťové vlastnosti výrobku natolik, že je třeba do výrobků přidat obvykle cukr, resp. škrob. Tak se stává, že výrobek je sice netučný, ale jeho energetický obsah v kcal nebo kJ se odstraněním tuku příliš nezmění, jak si přečteme na etiketě. Typickým příkladem jsou známé americké netučné muffiny, které jsou však velmi sladké. Cukr se také přidává do některých nízkotučných jogurtů. Proto se rozhodujte vždy podle etikety výrobku a naučte se ji číst! Energetická hodnota těchto výrobků je však často stejná jako u výrobků standardních a někdy dokonce i vyšší. Takže při požívání těchto výrobků by měla platit „zlatá střední cesta“.

7. Nesmím vůbec nic sladkého

Nadváha je důsledkem trvalejšího přebytku dodávané energie nad množstvím energie, kterou vydáváme. Chcete-li si váhu udržet, musíte se snažit, aby se přijatá a vydávaná energie vyrovnaly. To však neznamená, že bychom si nemohli vzít bonbón, čtvereček čokolády nebo jogurtovou zmrzlinu. Je ale nutné s energetickou hodnotou těchto potravin počítat a případně poté omezit například přílohu v dalším jídle. Ještě lepší je po jídle vyrazit na procházku. Hlavně přejídání je skutečnou příčinou nadváhy ne malý zákusek. Vyhýbejte se však takovým „zákuskům“, které mají vysoký obsah energie a tuku, jako jsou bramborové chipsy, dorty, čokoládové tyčinky atd. Když se o víkendu za celotýdenní snahu odměníte kouskem čokolády nebo dortu, není to problém, je to motivace k dalšímu snažení, odměna. Nesmíte se však takto „odměňovat“ příliš často nebo příliš velkým množstvím sladkostí a tučných pochoutek.

8. Nadbytek energie spálím později

„Co sním dneska navíc, zítra odbourám při cvičení,“ říkáme si často. Chyba! Přejídání je třeba předcházet a ne ho „řešit“ cvičením, které následuje. Má to být právě naopak. Chceme-li zhubnout, musíme odpovídajícím způsobem jíst i cvičit. Nelze být aktivní až podle toho, kolik toho vlastně sníte.

9. V čerstvém ovoci a zelenině je více živin než ve zmražených nebo konzervovaných výrobcích

Jsou-li ovoce nebo zelenina zmraženy nebo konzervovány za čerstva ihned po sklizni, kdy jsou plné vitaminů, neměl by se tím jejich obsah výrazně snížit. Stává se naopak, že čerstvé ovoce a zelenina „trpí“ již při skladování a dopravě do supermarketu, což je důležité hlavně v zimním období, kdy čerstvá zelenina u nás zpravidla nezraje. To má za následek často vyšší ztráty živin než při zmrazování nebo konzervaci.


"IMG_9952" od "U.S. Department of Agriculture" licencováno podle CCBY2.0.

10. Ryby jsou vždycky energeticky chudší než červené maso či drůbež

To je velmi nepřesné tvrzení. Existují velmi tučné druhy ryb jako úhoř nebo losos, které si v ničem nezadají s obsahem tuku v zadním hovězím mase nebo kuřecím stehně s kůží. Rybí tuk je však zdraví prospěšnější, protože v těle plní užitečné fyziologické funkce, např. reguluje obsah krevního cholesterolu.

 

Tak to bylo pár omylů a mýtu o zdravé stravě.


"Nuts!" od "Steve Parker" licencováno podle CCBY2.0.

 

Zdroje:
Ivan Mach. Nejčastější mýty a omyly ve výživě
MUDr. Jitka Housová, Ph.D.. Mýty a realita
 

Štítky: 

Autor článku

Brokešová Pavla...
Obrázek uživatele Brokešová Pavla výživový poradce