Ženšen pravý " kořen života "

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Nejznámějším druhem rodu Ženšenu (Panax) je Ženšen pravý (Panax ginseng). Je to druh rostliny z čeledi aralkovitých. Někdy bývá nazýván též jako všehoj ženšenový, asijský ženšen, čínský ženšen či korejský ženšen.

Účinky ženšenu pravého jsou známy již více než 5000 let. Čínská medicína používala tento neobyčejný kořen jako zdroj vitality, síly, zdatnosti a dlouhého života.

Název „ženšen“ znamená v čínštině „kořen života“, v českém překladu také známý jako Všehoj. 

Jeho léčivé účinky naleznete popsány níže.

 kořen ženšenu pravého                                    

 

Popis a výskyt

Ženšen pravý je bylina o výšce 30 až 60 cm. Řapíkaté listy dlanitě složené mají 3 až 5 lístků. Květy drobné, přibližně 3 mm velké. Plodem je červená peckovice, která obsahuje malá semena. Kořen, díky kterému řadíme ženšen mezi léčivé byliny, svým tvarem připomína lidské tělo.

Po dlouhá staletí bylo jeho pěstování a sklizeň v Číně výsadou pouze panovníka a oblasti kde se vyskytoval byly běžným lidem uzavřeny. Místní obyvatelé často riskovali život aby ženšen získali, ať již pro svoji potřebu nebo na obchod. Do Evropy jej poprvé přivezl ve 13. století Marco Polo, po dlouhý čas však byl dostupný pouze aristokracii.

Ženšen pravý se dnes vyskytuje jen velmi vzácně. Volně roste ve smíšených lesích na severovýchodě Číny a ve východním Rusku v oblasti řeky Ussuri a v horách Severní Koreje.

Ženšen vyžaduje mírné podnebí, pravidelné letní srážky, úrodnou půdu a čistý vzduch. To vše se nachází v centrální části Koreje a proto je tato část ta nejlepší pro pěstování tohoto „přírodního zázraku“.                          

Zpracování ženšenu

Kořen ženšenu můžeme mít čerstvý nebo zpracovaný jako bílý, červený a Taekuk-sam

Červený, neoškrabaný ženšen se před sušením spaří v horké páře. Obsažený škrob zkaramelizuje, čímž se zvýši účinnost saponinů a aktivních účinných látek. Barva kořene se změní na světle hnědou až sytě červenou. Tato úprava ženšenu je vůbec nejlepší.

Bílý ženšen se oškrábe a usuší na slunci, nebo v horkém vzduchu bez páry.

Taekuk-sam čerstvý ženšen se krátce spaří nebo povaří a hned usuší.

Červený a bílý ženšen se od sebe liší obsahem saponinů (ginsenosidů), které obsahují. Na obsahu těchto saponinů má vliv doba růstu, kdy kořeny starší pěti let (červený ženšen) mají vyšší obsah saponinů než kořeny rostlin starých jeden nebo dva roky (bílý ženšen). 

Podobné účinky jako má ženšen pravýženšen americký. Jedná se o volně rostoucí rostlinu ve střední a východní části Ameriky. Je ohrožený, chráněný zákonem.

 ženšen americký                       

 

Léčivé účinky

Ženšen má významnou roli v lidové medicíně zejména v Číně, Japonsku a Koreji. V čínské knize o bylinách, pocházející z 1. století před naším letopočtem, je ženšen zmiňován jako bylina podporující 5 vnitřních orgánů: játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny, protože harmonizuje energii Yin a Yang. Posiluje energii a krev. Ženšen zklidňuje ducha a zahání strach.

Ženšen pravý se považuje za adaptogen s nejsilnějším účinkem vůbec. Adaptogen je rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava. Zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim). Adaptogenní látky poznají, kde je třeba zasáhnout a pomohou tělu, tam, kde to potřebuje.

Korejský ženšen je nejprobádanější bylinou světa. (10 000 studií, jak lékařských, tak odborné léčitelské veřejnosti). Podle těchto studií obsahuje největší množství saponinů (ginsenosidy). Korejský ženšen nejbohatší škálu saponinů a jeho složení je naprosto unikátní a žádné jiné rostliny čeledi Panax se mu neblíží. Zatím bylo identifikováno třicet tři různých druhů saponinů, pojmenovaných jako ginsenosidy. Díky tomuto unikátnímu složení Korejský ženšen až neuvěřitelné spektrum účinků. Všechny jeho aktivní látky se navzájem podporují a zároveň žádná není škodlivá. 

Obsahuje mnoho aktivních látek včetně aminokyselin, alkaloidů, fenolů, proteinů, polypeptidů a vitamínů B1 a B2. Dále obsahuje vitamín A, B6 a zinek, které napomáhají tvorbě hormonů brzlíku, nezbytných pro fungování obranného systému.

Účinky ženšenu na lidský organismus jsou velmi komplexní. Výsledky odborných studií, kterých bylo publikováno velké množství, prokázali:

Podporuje správnou činnost mozkových buněk
Saponiny obsažené v Korejském ženšenu zvyšují fyzický a duševní výkon člověka. Zlepšují paměť, soustředění, prostorovou orientaci a podporují schopnost učení. Bylinné látky v něm obsažené dokonce obnovují paměťové buňky.

Udržuje správnou hladinu cukru v krvi
Klinické testy prokázali, že Korejský červený ženšen snižuje hladinu cukru v krvi. U diabetiků celkově zmírňuje nežádoucí příznaky jejich onemocnění.

Reguluje krevní tlak
Korejský ženšen normalizuje krevní tlak. U lidí s vysokým tlakem ho snižuje a u lidí s nízkým naopak. Korejský ženšen snižuje jak systolický tak diastolický krevní tlak. U hyperlipemických pacientů snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Saponinové složky obsažené v Korejském ženšenu obnovují poškození cévní výstelky způsobené hypertenzí.

Zabraňuje šíření nádorových buněk
Korejský ženšen obsahuje polyacetylenové sloučeniny u kterých bylo zjištěno, že potlačují množení rakovinných buňek. Zároveň zvyšuje imunitní funkce a tím potlačuje vývoj těchto buněk a jejich metastáz.

Odbourává radioaktivitu z těla
Klinické testy prokázaly, že Korejský ženšen velice pomáhá onkologickým pacientům při léčbě radioterapií. Zvyšuje počet krevních destiček, bílých a červených krvinek. Normalizuje krevní ukazatele.Snižuje horečky způsobené radiací, zlepšuje chuť k jídlu, celkově urychluje zotavení. Je to významný prostředek pro prevenci a ochranu před radiačním poškozením.

Zpomaluje stárnutí
Korejský ženšen obsahuje mnoho polyfenolových sloučenin, které potlačují oxidaci tuků a tím zpomalují stárnutí

Podporuje srdeční činnost a krevní oběh
Saponinové složky pomáhají snižovat obsah krevního cholesterolu a vylučovat přebytečný. Korejský ženšen zlepšuje krevní oběh a potlačuje výskyt arteriosklerózy.

Pomáhá překonat stres
Korejský ženšen urychluje uvolňování hormonů, které jsou součástí přirozeného protistresového obranného mechanismu. Tím dochází k omezení fyziologických ukazatelů stresu. Zlepšuje depresivní stavy.

Podporuje správné trávení
Při užívání Korejského ženšenu dochází k zlepšení průtoku krve v žaludeční sliznici. Urychluje pohyb ve střevech a celkově podporuje střevní a žaludeční motilitu.

Podporuje správnou funkci imunitního systému
Posiluje metabolismus, asimilaci a látkovou výměnu vůbec. Urychluje léčebné a regenerační procesy organismu. Má antioxidační a protizánětlivé účinky. Tlumí chronické záněty, alergie, bolest a zároveň chrání před viry.

Pomáhá udržet homeostázu životních funkcí
Posiluje srdce, plíce, játra, slezinu a ledviny.

Díky všem těmto pozitivním účinkům je Korejský ženšen užíván k dosažení dlouhověkosti.

 

 

Datum: 
Neděle, 16 Únor, 2020

Komentáře

Autor článku

Myšox